Polly S skrev 2010-01-07 23:00:49 följande:
jaså, är kompisen en snygging? trevlig har du ju redan skrivit att han var!
Oh well, har jag sagt A får jag väl säga B. Det gör inget att jag outar detta, för det leder ändå ingenstans.
Han och jag går i samma sociologikurs, så jag har bara känt honom sedan augusti. Jag hoppade in i kursen en vecka senare än de andra eftersom jag i sista sekund sökte till den.
Redan samma dag som jag började "upptäckte" jag honom. Men det var inte så att jag bara fokuserade på honom. Allt var ju så nytt och jag tänkte mycket på att hitta min plats i min nya klass och hitta vänner etc. Tilläggas ska att han och jag hamnade i samma grupp och är fortfarande i samma grupp. Vi är tre tjejer och sen han.
Jag brukade märka att han alltid satt ensam på föreläsningarna, men tänkte inte mer på det, utan satte mig med några andra tjejer. Men de var så tighta med varann så jag kom inte in i deras gäng, så då en dag satte jag mig bara hos denna kille. Jag gillade honom nästan omedelbart. Han var så lugn och go (nä inte go gubbe

). Kände direkt att han och jag komm bra överens. Så då satte jag mig bredvid honom varje dag osv. Jag kände en attraktion.
På våra grupparbeten märkte jag att han och jag tänker mer lika och även där kommer bättre överens än jag och de andra tjejerna

För mig växte dragningen jag kände åt hans håll. Men jag gjorde aldrig slag i saken. Grejen är att våra omständigheter är fööör olika. Det är stor åldersskillnad mellan oss, för det första, samt att jag knappast tror att det skulle vara önskvärt för honom att vilja vara tillsammans med en tjej som har så mycket mer erfarenhet än honom. Men jag fortsatte ändå att gilla honom i hemlighet.
Under tiden lärde jag känna en annan kille som mer passade mig så det jag kände för denna kille minskade rejält och nästan försvann. Men det funkade inte mellan mig och den andra killen. Jag deppade ett tag, men har kommit över det.
Men helt plötsligt kände jag då att det jag kände för min klasskompis stärktes mer än innan jag lärde känna den andra killen (han det inte funkade med). Men det tragiska är att min klasskompis har hunnit bli intresserad av en annan tjej (av av tjejerna i vår grupp).
Jag frågade honom idag hur det stod till med kärleken för honom och då sa han det. Det kom fram att han blev intresserad av den andra tjejen alldeles nyligen, ungefär vid den tiden jag blev intersserad av den andra killen.
Så jag gick lite sönder idag, men behöll masken och visade att jag var glad för hans skull, även om jag ärligt talat inte var glad. Han, jag och den tjejen han är intresserad av ska fortsätta på nästa termins sociologi också och jag känner redan nu att jag kommer att må riktigt dåligt av att se dessa tu tillsammans
Grejen är att trots sin ålder är han PRECIS så som jag egentligen vill att en man ska vara! Om han är så bra nu, så är jag säker på att han bara blir bättre med åren. Vilken tur den tjejen har som han honom som beundrare.