Inlägg från: konkelbär |Visa alla inlägg
  • konkelbär

    I vilken ålder kan de ha halsband?

    Skulle aldrig sätta på ett barn under tre år halsband. Halsbandet kan fastna någonstans och förvandlas då till en snara, som kan strypa barnet.

    Nej tack.

  • konkelbär
    Beckah82 skrev 2009-12-26 12:25:39 följande:
    Ja, eller i tröjan så barnet stryps.
    En tröja är mer flexibel än en halskedja t ex. Därmed är inte risken för strypning lika stor.
  • konkelbär
    Beckah82 skrev 2009-12-26 13:30:00 följande:
    Jag sätter säkerheten först, men om där inte är någon risk för säkerheten? Får din dotter ha hårspännen och hårsnoddar?
    Fast det är klart att det är en risk för säkerheten.

    Om barn X dagligen utsätts för 10 olika hälsohotande risker:

    1. Åker utan bilstol i bilen.
    2. Föräldrarna röker inomhus vid barnet.
    3. Barnet har hårsnoddar och hårspännen tillgängliga.
    4. Barnet skulle kunna nå tvättmedlet.
    5. Barnet kan ramla ner från köksbordet.
    6. Hunden kan få en knäpp och hugger barnet.
    7. Barnet kan råka välta en bokhylla över sig.
    8. Barnet skjutsas utan cykelhjälm på cykel.
    9. Barnet äter bara onyttig mat.
    10. Barnet har på sig smycken som kan orsaka kvävning.

    Om man eliminerar 1 av 10 risker minskar den totala sannolikheten för att barnet ska göra sig illa. Varför inte minimera riskerna om man inte kan eliminera dem helt?
  • konkelbär
    Beckah82 skrev 2009-12-26 13:34:09 följande:
    Som sagt, mina barns kedjor skulle gå av om de fastnade någonstans. har du hört talas om ett barn som strypts av ett halsband? Får jag lov att fråga varför just 3 år är en magisk gräns?
    Jag har hört talas om ett barn vars halsband fastnade i en lekställning och fungerade som snara. Olyckan hade dödlig utgång.

    Den magiska 3-årsgränsen känns rimlig för mig som har en 2-åring. När min dotter är 3 år ganska det visar sig att jag inte alls tycker att hon skulle klara av att ta sig ur en sådan farlig situation. Det fungerar mest som ett riktmärke och är inget att haka upp sig på.
Svar på tråden I vilken ålder kan de ha halsband?