• Minxy

    Gick jag för långt?

    Ja du, egentligen vill jag säga att man inte bör stänga in barn (oavsett ålder) någonstans, och speciellt inte på deras eget rum där dom föromodligen sover och bör känna sig trygga.

    Men jag har förståelse för att humöret rinner över då och då. Man är inte mer än människa och blir man riktigt arg så anser jag att det är bättre att stänga in barnet och ta några djupa andetag än att man (t.ex.) skulle ge barnet en örfil


    Älskade Leo 2oo8-o2-16 och underbara Nora 2oo9-11-24!
  • Minxy
    Laman skrev 2009-12-30 19:42:07 följande:
    Han öppnade dörren själv nästan direkt och då sa jag åt honom att han fick vara kvar där tills han lugnat sig. Då stängde han dörren själv. Sen efter ett tag öppnade han dörren igen och kom ut. Då frågade jag om vi skulle gå ner igen och han sa ja. Och jag brukar alltid hjälpa honom och visa honom hur man plockar undan efter sig. Denna gång inte tillräckligt dock. 
    Skönt ändå att barnet kan öppna dörren själv.
    Vår son kan inte öppna dörrarna i vårt hus själv, så vi skulle aldrig stänga in honom. 
    Älskade Leo 2oo8-o2-16 och underbara Nora 2oo9-11-24!
Svar på tråden Gick jag för långt?