Gick jag för långt?
Ja, det är för långt.
I den bästa av världar hade du kanske kunnat avbryta och gå ut med honom (och kasta boll?) eller sätta er vid bordet och pyssla med något eller ta ett bad eller en film eller vadsomhelst, redan när han bara en eller par gånger visat att han inte kunde hantera sig själv och du kände att du började få slut på sätt att hantera det.
Kastandet är en del av utvecklingen. Det är inte okej att utföra varsomhelst eller hursomhelst men det är inte okej att straffa honom för att han inte har de gränserna klara för sig eller impulsförmåga nog att på egen hand hålla sig inom gränserna, utan där måste du vara aktiv med att avbryta och förhindra kastande på "fel" ställen och uppmuntra det på rätt ställen.
SaraBjörndahl skrev 2009-12-31 10:25:45 följande:
De måste finnas en gräns för hur man får bete sig å inte...Absolut. Och detta beteende är över gränsen för hur man får bete sig. Man får helt enkelt inte stänga in små barn utan måste hitta bättre sätt.
hotmamma skrev 2009-12-31 13:19:50 följande:
Aldrig.hotmamma skrev 2009-12-31 13:19:50 följande:
Ni som säger att det är fel att bestraffa en 2 åring, när är det rätt att börja då??? bestraffning är ju en del av uppfostran, och har man tröttnat på att tjata och tjata så får man ju ta undan barnet...
Nej, bestraffning är inte en del av en normal uppfostran. Det man vill är oftast att barnet skall lära sig se konsekvenserna av sina handlingar, men den processen försvårar man genom att blanda in massa ovidkommande bestraffningar.
Man lär barn se och förstå konsekvenserna; riktiga äkta konsekvenser, av sina handlingar genom att synliggöra dem och ge barnen redskap att hantera de,. Och genom att helt förhindra dem som barnet är för ungt för att kunna hantera.
Man agerar; förebygger, förhindrar och avleder, istället för att stå och tjata. et är ditt ansvar som förälder att hindra barnet tills dess att barnet kan hindra sig själv. Att stå och be barnet hindra sig själv och sedan straffa det för att det inte lyckas är inte ett lämpligt sätt att uppfostra på.