Reflux i urinvägar, njurproblem osv........
Tessie: 2 gånger på ett dygn låter ju onekligen lite!
Tessie: 2 gånger på ett dygn låter ju onekligen lite!
Idag ringde Dr Gundela på Dr Silvia. Hon ringde eg. mest för att säga att de ska konferera om Hilding igen, men hon nämnde operation som en eventuell utväg. Hilding har ju dåligt avflöde på hö. njuren, så ev måste man göra en operation av detta avflödeshinder som hon sa, men de har inte hittat något direkt hinder ännu.
Är det någon här som opererat avflödeshinder? Vad betyder det?
Gundela ska återkomma när de konfererat, så jag ska fråga henne igen, men jag ville ändå fråga här. (dag när hon ringde hade jag 5 mammor och 6 barn här på besök, det var liiite svårt att fokusera då. Förut har jag alltid fått ett brev innan våra telefontider så att jag kunnat förbereda mej.
Vi talade om den där studien också, men det kan vara så att Hilding inte platsar (om han ska opereras får han inte vara med i studien.)
Är lite orolig nu, fast det är jag ju å andra sidan lite alltsomoftast...
Hej Lindlund!
Min pojke var bara någon vecka gammal vid sin första isotopundersökning (han har gjort MAG-3, men principen är densamma). DÅ sover dom ju mest hela tiden så då var det inga problem att ligga stilla. Vid sin andra var han 5 månader gammal och då, precis som när man är 8 mån. är ju det där att ligga stilla ingen självklarhet.
Hilding fick dels lite lugnande (stesolid) innan vi skulle gå ner till kameran, dels lade vi honom på en kudde som de hade där, ungefär som en fast liten sacco-kudde, i vagnen. När han somnade i vagnen kunde jag lyfta över honom och kudden till kamerabänken och då vaknade han inte eftersom han var lite lullig av stesolidet.
Hoppas det går bra!
A-ha jag har ingen aning jag, blev så förvånad bara att det var olika.
Dottern hade hydronefros med PUJ-blockering, första MAG-3 visade 8%, MAG-3 nr 2 efter 8 veckors avlastning med en nefropyelostomikateter genom ryggen visade 4% och nu är njuren borta.