• Anonym

    skolios?

    Någon vars barn har skolios?
    min lille pojke verkar ha det han klagar ofta att han har ont i ryggen.
    vad beror skolios på? vad kan dom göra åt det?

  • Svar på tråden skolios?
  • Anonym

    Hur gammal är han?

    Min syster har/hade skolios. Det upptäcktes när hon var kring 14 år. Hon hade inte ont vad jag vet, men plötsligt en dag såg mamma hur sned hon var i ryggen. Det blev till slut en operation, men man kan också försöka med korsett om det upptäcks tidigare. Har din son blivit undersökt av läkare?

  • Anonym

    Han är 7 år och han har ont i ryggen. Ja läkaren har tittat och han väntar på röntgen nu.
    Är hon helt bra nu?
    Var det en jobbig op?
    Vad var orsaken till skoliosen?

  • Anonym
    Anonym skrev 2010-01-16 21:43:33 följande:
    Han är 7 år och han har ont i ryggen. Ja läkaren har tittat och han väntar på röntgen nu.Är hon helt bra nu? Var det en jobbig op?Vad var orsaken till skoliosen?
    Orsaken anar jag inte. Trodde inte det riktigt fanns någon särskild orsak. Ja, nu är hon bra, fast hon är stel i ryggen, kan inte riktigt böja ryggen för hon har skruvor längs hela ryggen. Det var en riktigt jobbig op för både henne och familjen.
  • Anonym

    kan skolios växa bort?

  • Anonym
    Anonym skrev 2010-01-16 22:58:21 följande:
    kan skolios växa bort?
    Det tror jag inte. Men din son är ung, man kan nog iaf hindra att det blir värre.
  • Anonym

    ja vi väntar ju på röntgen nu så det är på G.
    Har du röntgat ryggen? är du mycket sned?

  • Anonym

    tack tack men jag är så orolig att det ska vara nåt allvarligt fel på ryggraden el nån tumör som gör den sned.
    röntgade du oxå? el är det bara vissa som får det?

  • Anonym

    han är lite överviktig och även rätt lång för sin ålder. Han är inte plattfot men går innåt med fötterna så han behöve specialsulor som han är dålig att använda. vet inte om detta kan spela in men vet att olika långa ben kan vara en orsak

  • Anonym

    exakt så menar ja han är inte kobent utan fötterna lutar innåt hoppas det är orsaken så det inte är nåt fel typ cysta som trycker på ryggraden el så.
    ska kolla upp om han kan få nåt special träningsprogram
    tack för era svar

Svar på tråden skolios?