Inlägg från: Anonym (fru gravid) |Visa alla inlägg
  • Anonym (fru gravid)

    Inte ätit folsyra

    Ni som säger att man inte behöver äta folsyra senare i graviditeten än till v12, vet ni inte att det behövs även för blodbildning? Därför rekommenderas det att tas även senare, eftersom blodmängden i kroppen ökar.


    Jag själv har inte ätit några kosttillskott eller vitaminpiller, men jag behöver inte heller det, för att jag äter en varieradkost och mycket grönt. Jag äter ganska mycket spenat och bönor och annat folsyrerikt, så jag tror att jag får i min vad som behövs. Mitt järnvärde hade dimpit i v20, BM sa då åt mig att börja ta järntabletter, men jag ökade på med järnrik mat istället och det gjorde susen  Nu har även min BM konstaterat att jag inte behöver järntabletter
  • Anonym (fru gravid)
    Anonym skrev 2010-01-24 19:21:27 följande:
    vad duktig du är!
    I ärlighetens namn, så har jag inte ens vågat ta några vitamin piller, för de graviditeter jag gjort det, har gått åt skogen. 
Svar på tråden Inte ätit folsyra