Utomkveds - Vad händer sedan? tråd 3
Rara. jag hoppas att du är gravid..men försök hålla dig till lördag i alla fall, inte så stor sannorlikhet att det visar positivt på BIM-2. Och då kanske du blir besviken i onödan? :)
Mmmbop: Ja det är tydligen lite olika åsikter om hur pass hög hcg-nivå man kan ha och ändå bli hjälpt av metrotrexat - på Huddinge säger de hch på 1000, medan läkaren som behandlade mig på SöS sa att det kan hjälpa ända upp till 10 000. Men sannorliheten minskar väl ju längre man har gått antar jag. Ja jag vet inte varför de skickade hem mig, jag hade tom. varit inne tidigare samma dag (som den sprack) och klagat över att jag började få ont. Men de skrev bara ut värktabletter...ca 7 timmar senare sprack min äggledare.
Jag kände inte så mkt av sprutan, blev lite trött bara men det kan lika gärna ha berott på graviditeten.
Lycka till, och låt dig inte skrämmas av min berättelse. Det är betydligt fler som faktiskt blir hjälpta av metrotrexat, än råkar ut för samma sak som jag.