• Mmmbop

    Utomkveds - Vad händer sedan? tråd 3

    Mika: Jag hoppas verkligen INTE vi ses på Stork =) Jag hoppas däremot på att eventuellt ta en barnvagnspromenad och kaffe om ett år ungefär =)

    Love is everything: Jag hade 587 när jag fick sprutan, då hade det varierat upp till ungefär 950 som mest. Det har tagit ungefär 3,5 vecka att komma ner till noll igen. Jag har blött hela tiden utan avbrott, men nu är det tydligen mens  istället. Min läkare sa att jag skulle vänta en menstruation, så jag tänker vänta in nästa och sedan köra igen.

    Tråkigt att du hamnat här med oss, men förhoppningsvis får du bli gravid snart igen!

  • Mmmbop

    Mika: Jag är så ledsen! Jag var lika nervös när jag loggade in nu som jag var när jag tittade på mina egna tester... Jag förstår att du är helt förstörd, det hade jag också varit. Men jag tror fortfarande på den där promenaden om ett år. Jag kommer tidigast åka till Stork igen i slutet av februari/början på mars. Jag visste inte att du hade genomgått en separation i år också. Shit vilket skitår!! 2011 måste blir bättre! Och ge inte upp! Ta en paus, absolut, om du känner att det börjar bli för påfrestande. Men ge inte upp. Det tror jag iof inte att du kommer att göra. Hade du varit lagd åt det hållet hade du slutat för länge sedan. Ska du inte ge det ett försök till med Pergo plus vagitorier från början!

    Jag förstår vad du menar med svårigheterna att dejta. Jag har helt och hållet lagt det på hyllan. Det känns helt skumt att börja dejta när man försöker på egen hand. Dessutom blir jag faktiskt lite irriterad av att tänka på att träffa någon, för då tänker jag att "men, då måste jag ju LÄRA KÄNNA den personen, innan jag kan skaffa barn med den, det kan ju ta år! Jag vill inte vänta år!!" Det är väl kanske dumt, men så känns det. Mitt fokus är också 100 % barn nu... Nästan det ända jag tänker på när jag är själv. Tänker på dig!

    Och Sunflower! Tänker på dig också! Tusan att de där plussen inte bara kan dyka upp nu då!

    Angående hur länge Metotrexat stannar i kroppen hittade jag detta på nätet. Denna läkare säger att halveringstiden är ca 12 timmar och att allt ska vara ute ur systemet på 1-2 dagar. Det här handlar om tabletter som inte ges i lika höga doser. Jag letar vidare i de databaser jag har tillgång till.

    "The half-life of methotrexate

    is about 12 hours.  It should leave the system within 1-2 days.  

    The decision of whether to drink alcohol after methotrexate should be made in conjunction with your personal physician.  

    Followup with your personal physician is essential.

    This answer is not intended as and does not substitute for medical advice - the information presented is for patient education only. Please see your personal physician for further evaluation of your individual case.

    Kevin, M.D.
    www.straightfromthedoc.com"

  • Mmmbop

    Hittade lite mer info om Metotrexat från FASS

    Eliminationen från plasma sker trifasiskt och huvuddelen av metotrexat utsöndras oförändrat
    i urin inom 24 timmar. Halveringstiden är ca 3 till 10 timmar vid lågdosbehandling och ca 8 till 15 timmar vid högdosbehandling. Vid nedsatt njurfunktion erhålls höga serum- och vävnadskoncentrationer
    av metotrexat.

    Lågdosbehandling såg jag räknades som 2,5-80 mg/m2 kroppsyta. Jag vet att jag fick 3,33 ml injicerat, enligt FASS ska det vara 25mg Metotrexat, så det borde räknas som lågdosbehandling. Så det stämmer hyfsat med det som nämnts tidigare. Däremot läste jag i en artikel att restämnen av Metotrexat kan finnas kvar i lever med mera i veckor och ibland månader. Forskare rekommenderar att man väntar från 3 månader till ett år men ingen vet egentligen.

    Metotrexat leder, om man tar det under en graviditet till ökad risk för fosterskador, främst på extremiteter och kranium. Risken ökade till ca 1:14. Däremot stod det att om behandlingen avbröts innan graviditeten hade inga skador uppstått.

    Men jag antar att ingen vill chansa.

    Jag gissar vilt att min nästa "riktiga" ÄL skulle kunna infinna sig runt slutet på februari. Jag fick Metotrexatsprutan den 1/12 och det har då gått nästan exakt tre månader, minus någon vecka eller två. Jag kommer köra i så fall. Det verkar som missbildningarna som skett blivit när moderna tagit metotrexatet under graviditeten.

  • Mmmbop
    Mika1980 skrev 2010-12-30 20:30:49 följande:
    Tack Mmmbop och Ewaulrika, det är en tung dag i dag. Men jag måste ju försöka se framåt, det är bara det att jag trodde ganska starkt på den här gången..och sedan det faktum att 10 000 kr är bortkastade känns ju också lite. Speciellt eftersom jag hade kunnat spara de pengarna till ivf som är snordyrt i stället.

    Nej mer pergo kommer jag nog inte ta, det sabbade ju min slemhinna, säkert därför inget fäste. Om det inte är så att jag har stopp i äggledaren jag har kvar pga op..men det får jag ju inte veta eftersom jag inte får spola den.
    För annars borde det ju ha funkat..jag hade flera stora fina äggblåsor och tajmade ägglossningen perfekt med inseminationen..
    Jo, det där med pengarna är inte roligt... I know. Varför får du inte spola? Kan du inte be din braiga gynekolog om en remiss. Min ska skriva en till ultragyn på Läkarhuset. Annars har jag ju min gynekolog i Sollentuna som kanske skulle kunna hjälpa dig?

    Var ska du göra IVF:en isf? I Danmark igen?
  • Mmmbop
    Mika1980 skrev 2010-12-30 20:30:49 följande:
    Tack Mmmbop och Ewaulrika, det är en tung dag i dag. Men jag måste ju försöka se framåt, det är bara det att jag trodde ganska starkt på den här gången..och sedan det faktum att 10 000 kr är bortkastade känns ju också lite. Speciellt eftersom jag hade kunnat spara de pengarna till ivf som är snordyrt i stället. Nej mer pergo kommer jag nog inte ta, det sabbade ju min slemhinna, säkert därför inget fäste. Om det inte är så att jag har stopp i äggledaren jag har kvar pga op..men det får jag ju inte veta eftersom jag inte får spola den. För annars borde det ju ha funkat..jag hade flera stora fina äggblåsor och tajmade ägglossningen perfekt med inseminationen..



    Tjenare. Jag kollade runt lite och det är sjukligt mycket billigare att göra IVF:er i polen. Såg en kvinna här på FL som skulle göra där.

    Sidan fanns inte på engelska även om det verkar som de ska komma en. Men jag har översatt med google translate, kolla in:

    translate.google.se/translate&prev=_t&hl=sv&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=pl&tl=sv&u=http%3A%2F%2Fwww.macierzynstwo.com.pl%2F

    Kan kanske vara något. Jag vet ju att rätt mycket folk åker till polen för skönhetsoperationer...
  • Mmmbop

    Jag förstår verkligen det... Att det är läskigt alltså. Men det verkar kosta mindre än 10 000 kronor... Det är väldigt stor skillnad. Priserna är i Polska Zloty antar jag? Hmm, ska kolla runt lite till. kan ju bli aktuellt för mig också...

  • Mmmbop

    Jag hoppas, som du acinna, på många fina plus under nästa år! Vi förtjänar det =)

    Jag hoppas alla får ett fint nyår trots besvikelserna!

    Got nytt år!

  • Mmmbop

    Tjenare, hoppas nyåret var bra för alla!

    Själv hade jag det toppen, dock kom mensvärken från helvetet inatt, så nu behöver jag inte tvivla på om det är mens iaf. Brukar inte behöva ta tabletter, men nu har jag tagit fyra alvedon sedan imorse vid fyra-tiden.

    Men på ett sätt är det ju positivt, nu kommer det igång som det ska. Förhoppningsvis gör ägglossningarna det också.

    Mika: Hur mår du idag?

  • Mmmbop

    Åh, vad vi håller tummarna för dig Sunflower!

    Mika: Plussade du tidigt förra gången du var på Stork?

Svar på tråden Utomkveds - Vad händer sedan? tråd 3