Royal Canin (kattfoder)...
Vi har två katter, en stor blandras (med norsk skogkatt)(hane) och en "vanlig" hona. Hon äter bara torrisar och han äter torrisar och whiskas blötfoder. En stor säck räckte för oss i ca 4 månader. Klart det är dyrt när man köper det men tror inte det blir så dyrt även om de har fri tillgång till mat, tror de äter mindre då än om de tror att de inte får så mycket de vill.
Jag hade världens bästa katt som dog i augusti, 21 år gammal. Han hade under hela livet ätit pussi i gele, köttfärs och bregott!! Aldrig varit sjuk. Han gillade inte torrisar.
Vetrinärerna hävdar ju iaf att det är bättre mat än den man köper i vanliga affärer. Och jag tror att vattenhalten är mindre.Vi brukar försöka ge katterna kött och fick också, det blir de mätta på också. Tyvärr äter de mest bara tonfisk.