Royal Canin (kattfoder)...
Hej!
Vi ger våra katter RC maine coonfoder.. Men det är bara för att jag inte har hittat annat foder med tillräckligt stora bitar att de verkligen tuggar maten. Annars håller jag nog med den som sa att RC inte är en av de bästa av de dyrare fodrena. Och deras innehållsförteckning är lite missvisande då de buntar ihop animaliska proteiner med vegetabiliska proteiner. Skulle det inte vara för storleken på bitarna hade jag nog provat Orijen, James Wellbeloved eller olivers petfood. Dessa är de jag har hört mycket gott om.
Någon skrev om Nutra nuggets. har ingen koll på det. Ville bara säga att vi alltid har fått smakgaranti på alla foder vi provat. RC (katterna) RC, Nutra Nuggets, Robur (hunden). Så jag vet inte om just det säger så mycket.
Tips om du vill ge rå kyckling. Vi ger dels lite småbitar när vi ändå lagar kyckling till oss själva. Sen brukar vi köpa påsar med kycklingvingar som de får en då och då. Det älskar våra, och då får de använda tänderna och tugga också.
Man ska inte ge tillagade ben från fågel, fisk eller fläsk till katter.