har tyvärr inte superkoll, men om det är stopp i äggledarna kan du väl ändå ha ägg och ha ägglossning? då kan man väl plocka dem i en ivf?
det jag tänkte är att även om det är SKIT att få reda på att du inte kan bli gravid på naturlig väg så kan det ändå vara skönt att få en förklaring. och om man kan plocka ägg i en ivf så är det ju inte alls säkert att det måste bli massa vändor, det kan ju hända att du blir gravid på första försöket när läkarna väl kan hjälpa ägget förbi den stoppade passagen.
förlåt om jag låter hurtigt klämkäck, jag fattar verkligen att det känns jobbigt just nu. jag vill bara ge en annan vinkel på det. jag har själv gjort ivf, vi försökte också i nästan två år innan vi gjorde utredning, de hittade inget fel men vi blev remitterade till ivf. det tog sig på första försöket och även om det var SKITJOBBIGT med ivf:en medan det höll på, och just då kändes tröstlöst och för evigt så blev det faktiskt ett barn och det är det jag minns nu. självklart måste man få sörja över den förlorade tiden, över oron över att det inte ska bli något barn, över sorgen att ens kropp faktiskt inte funkar som den ska, men det är också så lätt att tänka att bara för att det inte funkar naturligt så kommer det bli jättejobbigt, och att ivf per definition är pest. men det kan gå hur bra som helst.
hoppas inte att du känner att jag trampar dig på tårna, jag vill bara försöka ge dig lite hopp!
lycka till och jag hoppas verkligen att det ska fungera bra med ivf!!