Inlägg från: GodBiten |Visa alla inlägg
  • GodBiten

    Uppdatering till GPS

    Vi har en Garmin nüvi 200 som är två eller tre år gammal..
    nu är frågan om det är lönt att uppdatera kartorna eller ska man köpa en ny gps?
    Måste man köpa uppdateringar, eller finns det gratisalternativ?

  • Svar på tråden Uppdatering till GPS
  • GodBiten
    Cinnamon girl skrev 2010-02-07 16:40:22 följande:
    Kartuppdateringar ska man ju göra regelbundet, typ 1 gång i veckan om man är ute och snurrar mycket! Vi uppdaterar så ofta, via nätet. Den tjänsten kostar naturligtvis. Måttligt på ett år - så ny GPS är ett dyrare alternativ! Första årets uppdateringar brukar ingå när du köper nytt.Sen är ju nyare GPS fulla med nya finesser, så för den skull kan det vara kul med en ny. Vi har en Garmin och en Tom-Tom. Tom-Tom har alla filer på vägarna synliga på skärmen och mycket tydliga anvisningar vid färd. Klart bättre än Garmin. Dessutom har vi TCM i Tom-Tom, trafikuppdateringar under färd. Var sjukt bra i alperna i somras. Alla förseningar och trafikolyckor fick vi rapport om genast till GPS.
    såg att en uppdatering till vår garmin skulle kosta 1300.. om jag fattat de hela rätt..
    finns det gpser som uppdaterar sig automatiskt och som man inte behöver köpa nya kartor till efterhand??

    Tack för tipset med TCM, ska titta efter det!!
  • GodBiten
    Cinnamon girl skrev 2010-02-07 18:11:14 följande:
    Tom-Tom uppdaterar kartorna via sin webtjänst. Du har grundkartan som är den senaste när du köper GPS. Den kartan får sina korrigeringar via nätet. Första året är tjänsten gratis, sedan kostar tjänsten. Men nya kartor köper man inte utan det är uppdateringar. Men ändå är ju kartan ny för varje gång, så att säga.
    Så då är det BARA till att hitta en gps som inte har alltför dyra uppdateringar...
    har kollat lite..

    navigon, mio och tomtom ligger på ungerfär 400kr per år

    via garmin kunde man skaffa ngt som hette ngt med lifetime (visst är jag tydlig;o) för 1022kr och då kunde man uppdatera kartan 4ggr/år så länge man har kvar sin gps enhet!
    kan det löna sig??
  • GodBiten

    Blev till slut en garmin nuvi 1390t! Och det blev något dyrare än vad jag planerat....
    Lite retligt att jag hittade den på nätet 600 kr billigare....
    tror ändå att jag är nöjd.....

  • GodBiten
    SVejsan skrev 2010-02-09 07:41:51 följande:
    Ingick det några uppdateringar (förutom 60 dagars nuvimapgaranti-uppdateringen , brukar vara att man får en gratis uppdatering inom 60 dagar från inköpsdatum om det kommit nya kartor inom den perioden)?  FYI så kom det en kartuppdatering nu i februari för Europa som troligen inte ligger i gps:en än...Kan ju vara vettigt att ha Nuvimap lifetime ändå?
    förutom den gratis uppdatering inom 60 dagar fick vi inget..
    så småningom kommer vi köpa till lifetime och då kan vi ha denna gpsen i evigheter, eller??..

    detta alternativet var faktiskt det som var det bästa för oss!

    har kollat lite på gpsen.. där finns en funktion som räknar ut hur mycket det kostar att köra den sträckan man ska.. onödigt men lite små kul!
  • GodBiten
    SVejsan skrev 2010-02-09 08:33:51 följande:
    Kom ihåg att registrera din enhet på Garmins hemsida ! Man brukade få längre garanti då .Funktionen du beskrev var gratis nedladdningsbar till min GPS (och er gamla )
    Får väl registrera den och ladda ner den senaste kartan... fast inte nu....
Svar på tråden Uppdatering till GPS