Inlägg från: konkelbär |Visa alla inlägg
  • konkelbär

    Mord är ju ok ibland... eller? (abort)

    Inte kan man ge bort sitt barn. Att få kroppen att stöta ut en cellklump förstöra inga redan etablerade liv. Att bli bortadopterad är däremot ingen småsak. Och att behöva adoptera bort sitt barn (säkerligen pga materiella/ekonomiska orättvisor) kan förstöra en människa.

  • konkelbär
    Vanaheim skrev 2010-02-22 14:03:05 följande:
    Jag skulle inte heller kunna ge bort mitt barn, men om man nu är så förstörd efter en våldtäkt så anser jag att det är mer rätt att adoptera bort barnet än att ta död på det. Att det underlättar ens liv rättfärdigar inte några andra mord, så inte heller med abort.
    Fast nu är det ju inget barn det handlar om, utan oftast ett embryo. Utan förmåga att överleva på egen hand och utan förmåga att känna och tänka. För inte jämställer man ett embryos värde med en vuxen kvinnas värde?
Svar på tråden Mord är ju ok ibland... eller? (abort)