M C skrev 2010-03-28 10:54:23 följande:
Nej, verkligen inte jag heller. Bara på de kompisar jag har som jag känt tillräckligt länge för att jag ska veta om de är OK med det.
Mm...sen verkade ordet tafsa vara oerhört negtivt. För mig kan det vara både och. Jag har både kompisar & kollegor som vid en kram kan både ge mig en kindpuss samt dra handen längs med ryggen.
Skulle jag örfila mina manliga vänner som gör så hade jag kunnat göra det varje gång. Eller kollegor som ger mig en bamsekram, där jag inte kommer ur omfamningen, för att sedan avsluta med en regelrätt smällkyss på kinden. Visst...de gör det idag då de vet att jag hanterar det på ett visst sätt, det är inget man gör med en ny bekantskap. Men det är där skillnaden ligger ju...mellan harmlöst tafsande & ofredande.