Inlägg från: thesecret |Visa alla inlägg
  • thesecret

    Amningsnapp - frågor

    Hej!

    Jag är en av de som använder amningsnapp och nyfiken hur ni andra gör med amningsnapp:

    1. Gör du rent din amningsnapp efter varje amning? Om inte, hur ofta gör du rent den?

    2. Hur gör du rent din amningsnapp?

    3. Vart har du inhandlat din amningsnapp?

    4. Varför använder du amningsnapp?

    5. Provar du någonsin att amma utan amningsnapp


    Mina svar:
    1. På dagarna gör jag rent nästan efter varje amning, på nätterna gör jag inte det.

    2. Först kallt vatten och sen varm vatten. Jag även kokar och steriliserar dem en gång om dagen.

    3. Apoteket och ullared. Har stor och liten "insugnings" modell.. mitt barn gillar mer den lilla modellet..

    4. Pga. att sonen gapar inte tillräckligt stort och där med får ingen grepp om mina bröst.. skulle ha förmodan få så får han inte det på nytt när han släpper och då blir galen om jag inte tar fram amningsnapp.

    5. Jag provar varje dag, men lyckas sällan utan amningsnapp.


    Önska och tro på din önskan, så ska du se att den blir sann!
  • Svar på tråden Amningsnapp - frågor
  • thesecret

    Jag tycker jag har mycket mindre bröstmjölk på kvällarna än på natten / morgonen... hur har ni det andra? Men de är nog för att ammar ju inte så tätt på natten och morgonen som det är på eftermiddag / kväll.. men borde inte det regleras utifrån hur mycket han suger?

    En fundering: tanke på att användet amningsnapp och jag märker som sagt på kvällarna att bröstmjölket tar slut efter ett tag han suger.. om han fortsätter att suga så innebär det väl att han sväljer massa luft? Men gör det även att de produceras mer mjölk eller är det bättre att försöka direkt byta bröst? När det väl tar slut även på andra bröstet så brukar jag ge napp för han visar oftast inte att han är hungrig utan mer av att han har sugbehovet, som nappen får ersätta för att han ska inte få för mycket luft..


    Önska och tro på din önskan, så ska du se att den blir sann!
Svar på tråden Amningsnapp - frågor