• OOJaOO

    Ramla-ur-sängen-skydd

    Någon som har något bra tips på sådant? Vi tänkte nämligen köpa en ny säng till dottern (hon sover nu i spjälsäng) och funderar på att köpa en "riktig" säng direkt. Men på de vi har tittat på så kan man inte fästa någon planka utmed sidan utan det krävs någon annan lösning.

    Häromsistens snubblade jag över en annons på en madrass med en "kudde" utmed vardera långsida som skulle hindra barnet och dess leksaker att ramal ur sängen. Någon som vet vad jag snackar om?! Jag kommer inte ihåg vad företaget hette, men jag har för mig att annonsen inte var på svenska.
    Eller något annat bra förslag?

  • Svar på tråden Ramla-ur-sängen-skydd
  • OOJaOO

    Tack för tipset, men jag är ute efter något som sitter fast och inte kan ramla ner när hon krånglar runt!

  • OOJaOO

    Jag lyckades hitta det jag själv var ute efter! Dream Tubes - Årets barnprodukt 2009

  • OOJaOO

    Jag förstår att ni tycker om era lösningar, men det var ju inte det jag frågade efter... Jag hade redan bestämmt mig!
    Jag var och köpte Dream Tubes igår. 70cm bredd kostar 499kr och 90cm bredd kostar 599kr.

    Jag är så NÖJD!!!

  • OOJaOO

    Det var inte min mening att vara dryg, det jag redan hade besämt mig för var att vi inte skulle ha en juniorsäng. Formuleringarna kanske bli lite konstiga när man har brottom! :)

Svar på tråden Ramla-ur-sängen-skydd