• Smultronhjärta

    Traderatråden nr 16

     http://www.emerge.se/wp-content/tradera.gif

    Tråden för oss som säljer och köper på Tradera


    Här samlas vi och diskuterar allt rörande Tradera genom att ge tips,råd och lösa problem tillsammans. Det är tillåtet att länka till sina egna auktioner men det bör hållas på en lämplig nivå.
    Ett tips är att lägga in en direktlänk på din presentation här på FL så kan de som vill ändå se dina pågående auktioner
    {#lang_emotions_sunny}
    Om ett paket skickat som brev har försvunnit så kan en anmälan till pts göras
    e-tjanster.pts.se/Asb/ - man kan även ringa 08-6785500

    Det finns en Facebookgrupp också
    www.facebook.com/group.php

    Här finns en nicklista
    www.familjeliv.se/Bloggar-3-47/b120819.html

    När man säljer på Tradera kan man skicka grejer via Posten,via Schenker,DHL och Bussgods. Tradera har allt som oftast en samarbete med både Schenker och DHL vilket ger rabatterade priser.

    Prolist är ett gratis verktyg som underlättar när man ska lägga ut många auktioner på gång. Finns att hämta och läsa mer om här
    www.tradera.com/help/QuestionsAndAnswers.aspx
    Väl mött!
    {#lang_emotions_flower}
    ★(¯`°?.¸ ღ♥ Max&Lova ♥ღ¸.?°¯)★
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-08 15:07
    Portotabell inom Sverige
    www.posten.se/c/postguideLetterDom

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-21 21:31
    Det är inte längre tillåtet att göra reklam för sina egna auktioner i tråden, inte heller att ha en sidfot där man länkar till dem!
  • Svar på tråden Traderatråden nr 16
  • Ellan 76
    Sara Eu: Ja då är din son inte heller nån tungviktare:) Jag har ett par POP jeans till Anton som jag tycker sitter bra, resår i midjan och man kan spänna in dom på insidan.
  • Alisa
    Ellan 76 skrev 2010-03-24 10:03:14 följande:
    SaraEU: Jag köper body upp till strl 86 men inte högre. Anton är nu 1½ och överallt så då är det ganska smidigt med body så det inte glipar och håller på. Men nu när han ska börja på dagis i maj så tror jag det blir tröjor. Jobbigt för fröknarna att kolla blöjan om han har body på sig:)
    Om jag får hoppa in..  
    Vi har haft mycket bodysar till dottern, nu 15 månader, men sedan hon börjat dagis blir det mer och mer tröjor. Märker att fröknarna inte alltid hinner knäppa i grenen och bara stoppar in bodyn i byxan.
    Så nu har jag fixat några billiga bra tröjor på tradera!!!! 

    På tal om något helt annat:
    Visst är det priset man ska betala, inte sitt maxbud?
    Blev så glad över att jag vann en auktion med två tröjor när jag bara lade 40 kr,
    men sedan ser jag att det står "pris 29 kr". Ännu bättre!! 
  • Ellan 76

    En fråga: Tänkte lägga ut en briospis, en micki läragå vagn på blocket. Men ska jag lägga dom varför sig eller tillsammans? och vilket pris typ? Spisen är lite skavd på plattorna men annars är båda väldigt fina.

  • Lilla Ego 07

    Nu fick jag ett irriterande omdöme! Tydligen hade jag missat en grej på en jacka jag sålde, ett kardborreband som inte satt fast helt. Tråkigt men som sagt man är ju mänsklig och missar saker ibland. Det skriver hon med i omdömet. Inget annat att det var snabb leverans eller trevlig kontakt.
    Grejen är ju att hon har ju inte kontaktat mig nåt om detta! Hade hon mejlat mig om det så hade jag ju  efter att fått bildbevis självklart erbjudit återköp eller så hade jag gett en del tillbaka.

  • Alisa
    Jessika82 skrev 2010-03-24 10:51:10 följande:
    När jag lägger ut annonser så kör jag nu  med frakt fria annonser.
    Hur blir det? Budar folk högre för att de vet att det är "bara" det de budar på som de betalar?
  • Zvartaliljan
    Jessika82 skrev 2010-03-24 10:51:10 följande:
    När jag lägger ut annonser så kör jag nu  med frakt fria annonser.
    men då får du ju betala mer i provision till tradera.
    Frakten ovanpå auktionskostnaden tycker jag man tjänar mer på, för då tar ju inte tradera något av fraktkostnaden vilket de ju gör om man bakar in den i auktionskostnaden.
  • Viktorsmamma
    Ellan 76 skrev 2010-03-24 10:33:56 följande:
    Sara Eu: Ja då är din son inte heller nån tungviktare:) Jag har ett par POP jeans till Anton som jag tycker sitter bra, resår i midjan och man kan spänna in dom på insidan.
    nej precis en lite fjutt, längden har han nog dragit iväg på lite sen dess, vill ner på bvc och mäta helst då han hade sina 74:a kläder fram tills för 3 veckor sedan, då växte han ur ALLT tröjor och byxor på 1vecka, allt blev för litet. så han är nog längre=)
    Viktor 26/10-08
Svar på tråden Traderatråden nr 16