• LJo

    Mammabyxor från strl.48

    Är i v.23 och letar med ljus och lykta efter mammajeans i större storlekar som inte kostar "skjortan". Vill inte ge 799:- för ett par byxor jag bara kommer använda en kortare tid.
    H&M:s mammajeans slutar nämligen på strl. 46. Visst tajts kan man ju ha men det är fortfarande lite för kallt tycker jag...

    Det måste ju finnas andra blivande mammor som har samma problem som jag eller???

  • Svar på tråden Mammabyxor från strl.48
  • LJo

    Stort tack för alla tips! Jag ska genast surfa runt på sidorna ni tipsat om!

  • LJo
    Mysfröken skrev 2010-03-21 20:02:45 följande:
    HM:s stretchjeans i strl XL kan jag ha trots att jag har strl 50 i vanliga fall. Kostade 199 kr. Såg att de har vissa byxor i 50 också. Deras mammaleggings är jättesköna också. Jag kunde ha L, XL var för stora!
    Ok, jag ska ta en sväng förbi ett HM på lördag o kolla hur utbudet ser ut. Var det mammajeans eller vanliga stretchjeans? vill gärna ha mudden som går upp över magen. Leggins ska helt klart inhandlas.

    Har även beställt ett par byxor från laredoute efter tips från gravid som drar större strl. deras mammabyxor är tydligen ganska stora i storlekarna. Blev även en superfin sparkdräkt vit/orange randig.
  • LJo
    emmeth skrev 2010-03-24 19:42:59 följande:
    Och nu såg jag att det var jeans du var ute efter... sorry... De här har jag i storlek 46 och de är de absolut bästa jag har provat. De är lite större i storleken än de på H&M som är alldeles för konstiga i benen/grenen för att passa på mig :)www.ellos.se/DetailPages/DetailPage.aspx?cate...=
    Tack för tipsen. Tyvärr så var jeansen på ellos slut i min strl. fanns bara 36 o 38 just nu iaf.
  • LJo

    Har fått hem ett par manchesterbyxor från Laredoute.se i strl. 46 som sitter kanon. Var även förbi HM igår och köpte ett par svarta fritidsbyxor med dragsko längst ner. Fanns upp till strl. 50. Letar fortfarande efter jeans som är lite mer slitstarka då jag jobbar som förskollärare med barn 1-3 år och är mycket på golvet.

    Jeansen på HM kunde jag inte ha då det fanns strl. 46 som störst.

    Tack för alla tips.

Svar på tråden Mammabyxor från strl.48