Inlägg från: Anonym (sambo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sambo)

    Vilka kostnader skall man betala för att få bo i sin sambos hus?

    Jag är sambo, vi har ett gemensamt barn samt jag har ett barn sedan tidigare.

    Min sambo äger huset i dagsläget.

    Vilka kostnader är det skäligt att jag deltar i (oavsett om sedan fördelningen är procentuell eller 50/50)?

    Vi tycker lite olika, men jag tycker el, vatten, sopor, räntekostnader, ja, mer som allmänt underhåll. Kanske en liten summa för slitage?

    Sambon tycker att jag skalll delta i amorteringar, renoveringar förutom det ovannämnda.

    Hur ser ni på saken, jag lyckas inte övertala min sambo att han har "fel" och jag har "rätt"


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-25 11:09
    Det är många som är upprörda över att jag skulle kräva att få bo gratis i huset. Så är det inte, jag vill visst göra rätt för mig ekonomiskt också! Min fråga är vad som är skäligt att betala för att bo i hans hus, detta för att få lite andra åsikter om hur vi skall lösa vårt dilemma!

    Tack för era inlägg

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-24 10:47
    Nu har räkningarna till badrummet börjat droppa in -slutsumman blir ca 60 000 så det är inte direkt pengar någon av oss kan ta från månadslönen.

    Jag sade (inte särskilt smidigt) att jag betalar ingenting så länge huset är hans och vår situation inte är löst.

    WOW -världens jätteutskällning, jag körde med ultimatum, maffiametoder, utnyttjar honom osv. Jag litade inte på honom att han skulle reglera situationen så att den blev bra för båda.

    Kanske jag var alldeles för styvnackad, kanske var det fel att vägra betala? Jag tycker ändå att situationen är fel i sig och ur min synvinkel ohållbar. Den måste åtgärdas - och jag vet faktiskt inget annat sätt, för under dess 3 år jag försökt ändra på det så har han bara glidit undan... Alltså har inget hänt, jag har fortsatt betala och han har ägt huset.

    Nu skrev han ett nytt gåvobrev, så skall jag dra ut sidan från internet också, bevittnas och sedan skicka in. DÅ FÖRST TÄNKER JAG BETALA.

    Det lämnar bitter eftersmak att han ser mig som en utpresserska, fastän jag försöker lyfta ut sakfrågan - om han inte tycker att den bör åtgärdas -så nej, jag är bara en bitch för att jag så hårt drivit detta. Så nu gör han som jag vill och är förbannad på mig.

    Jag tycker inte att det finns anledning att gräla om en sådan här sak, det finns ju fler lösningar och varför man inte skulle välja en som båda är nöjd med förstår inte jag.
  • Svar på tråden Vilka kostnader skall man betala för att få bo i sin sambos hus?
  • Anonym (sambo)
    Miss Lau skrev 2010-03-24 11:11:27 följande:
    Har ni helt skild ekonomi är det väl rimligt att du är med och betalar samtliga driftskostnader, räntekostnad och såna reparationer som krävs för att huset inte ska förfalla. Och att din sambo ensam står för amortering och värdehöjande reparationer.
    Huset är väl lite av ett renoveringsobekt, han ägde det innan han träffade mig, men har inte åtgärdat så mycket under de 5 åren han bodde här innan vi flyttade in. Det har bara blivit lite slentrian i att jag också skall betala typ stora renoveringar (kök, vattenskadat badrum, värmepump, dränering runt huset)  - och det känns väl lite si och så faktiskt.

    Men vi lyckas inte komma överens...
  • Anonym (sambo)
    Anonym skrev 2010-03-24 11:12:14 följande:
    Det var ju väldigt billigt sätt för dig att komma undan då tycker jag. Om ni nu bor ihop och har tänkt fortsätta med det och ser em framtid tillsammans så tycker jag väl att du också ska betala för det. Inte bra dela på ALLA löpande kostnader utan även till viss del på amorteringar, de är ju liksom istället för hyra. Hyra skulle du ju betala antar jag så varför itne betala hyra till sin sambo. Om han skulle hyra ut huset skulle han ju ta in hyra och nu är ju du inneboende då så varför ska du slippa undan. Lite snålt av dig tycker jag. Sedan om ni tjänar väldigt olika så får man ju såklart ta hänsyn till sånt då kanske.
    Vad är skälig hyra tycker du då?
  • Anonym (sambo)
    Smilla75 skrev 2010-03-24 11:15:31 följande:
    Amorteringar är ett sparande, det ska inte du betala och det kan inte likställas med räntekostnader. Folk här har ingen koll.
    Nej, där är jag helt överens, att amortering på ett huslån är ett sparande.

    Vad jag vill komma fram till vad är skäligt att betala - vet inte varifrån det kommer att jag är snål (det var inte du Smilla75 som sagt det heller, det var någon annan...)?
  • Anonym (sambo)
    Orion skrev 2010-03-24 11:17:44 följande:
    Sådana kostnader tycker jag däremot att han får stå för själv, se på honom som din hyresvärd i det här fallet, jag tror att det är de rimligaste referensramarna du kan ha.Ifall något går sönder för att det är gammalt i ett hus, betalar jag inte mer för att dom kommer och fixar det ifall jag hyr huset, likaså skall du inte heller betala för reparationer och dylikt, detta eftersom han faktiskt är den ensamma förmånstagaren av reparationerna, iaf rent ekonomiskt.I annat fall får han väl sätta dig som medägare på huset, så kan ni dela alla kostnader lika sedan, på så sätt gynnas ju båda parter av eventuella "oförutsedda kostnader" som höjer värdet på bostaden.
    Det var visst du som fick mig att framstå som snål tidigare. Men det är jag inte! Jag vill bara att det skall kännas rättvist för båda, och från min sida sett så känns det inte bra idag. Jag har plöjt ner åtskilliga 100 000 i husets renoveringar ...
  • Anonym (sambo)
    Anonym (rödljus) skrev 2010-03-24 11:30:20 följande:
     Pumpar du in pengar i huset så är det sådana pengar du aldrig kommer se röken av vid en eventuell seperation, medans ägaren till huset har skott sig gott.
    Ja, så tycker jag också, men vi är som sagt inte överens... Jag får väl sluta bidra ekonomiskt tills vi löst situationen tillfredsställnande för båda parter
  • Anonym (sambo)
    snillis skrev 2010-03-24 11:24:40 följande:
    Fast bor man i hyresrätt betalar man knappast med egna stålar för renoveringar på fastigheten (utöver hyran).Det går ju inte att göra den jämförelsen.
    Dessutom har ju hyresrätter en affärsdrivande företag bakom,någon som skall göra en slant på sin investering - det är väl inte så man tänker när det gäller sin älskade och sitt barns mor?
  • Anonym (sambo)
    idiblon yes skrev 2010-03-24 11:35:46 följande:
    Jag betalar inte för hans huslån, då det är han som äger huset och så länge har gjort. Jag betalar procentuellt på sophämtning, el, vatten... Ja såntdär. .
    Det är väl i stil med mitt förslag till min sambo
  • Anonym (sambo)
    Anonym (anonym) skrev 2010-03-24 11:47:49 följande:
     om han vill att du ska hjälpa till och betala på renoverings konstnader så får du ju ställa kravet att du skrivs in som ägare 
    Det har jag haft upp till diskussion i flera år... men inte kommit längre *suck* jag förstår ju att jag här framstår som oerhört korkad och naiv...

    NU tänker jag sätta ner foten!  Inte för att på något sätt vara snål eller utnyttja honom för det är verkligen inte min tanke, men jag vill också känna att vi lever rättvist ekonomiskt!
  • Anonym (sambo)
    NadiaMi skrev 2010-03-24 12:08:11 följande:
    ? Få papper på att du blir ägare av den procentandel som är hälften av kvarvarande lån så kan du ju sedan dela 50/50 på den månadskostnad ni har på lånet. Någon slags säkerhet är alltid bra att ha, och det borde ju även din sambo tycka med tanke på att ni även har barn tillsammans..
    Jag har ju varit med och bekostat (50/50) stora värdehöjande renoveringar som kök, dränering, luftvattenvärmepump, badrum utan att egentligen "få" något för det. Detta vill ju jag att skall tas i beaktande om jag går in som delägare.

    Han vill att renoveringar han gjorde innan jag flyttade in (bytte till pelletspanna, fast vi nu bytt till värmepumpen och kastat ut pelletspannan) skall ingå om vi skall dela. Han menar alltså att jag i teorin då skall stå för "halva pelletspannan".

    Han litar inte på mig, han upplever att jag försöker lura honom och utnyttja honom ekonomiskt. Att jag tänker "ta" huset av honom...

    Vi tog ju lån till köksrenoveringen, eller egentligen så lade han om sina huslån och bakade in mig i dem... Men nu framstår jag ju som en total jubelidiot och ingen kan tro att jag studerat på högskolan...

    Så egentligen står jag redan på lånen, men äger ingenting...
Svar på tråden Vilka kostnader skall man betala för att få bo i sin sambos hus?