1 års kalas för släkten, 13 pers vad bjuda på?
Hej
Vi ska ha 1 års kalas för våran son på lör-sön. På lördag ska vi ha släkten och på söndag ska vi ha vänner med barn. Båda kalasen börjar klockan 13.
På söndag blir det glasstårta till barnen som jag ska göra själv, och till föräldrarna blir det daimtårta, kakor och bullkrans (som jag bakar själv), kaffe, te, dricka.
På lördag dock, så har vi en familj som kommer långväga, tar väl 1,5 timme för dom att köra hit, så vi får ju bjuda på något att äta, först hade vi inte tänkt att ha mat alls, utan bara tårta o fikabröd/kakor, men det känns ju lite lite, särskillt dom som kommer långt ifrån som kommer bli hungriga.
Nu till min fråga, har ni tips på vad man kan bjuda på? Det måste vara ENKELT och gå ganska snabbt att göra, helst bör det gå att förbereda innan och inte för dyrt..
Tänkte smörgåstårta men det är väldigt mkt jobb, samt att en sådan kostar närmare 500 kr i inköpskostnad av råvaror ( i alla fall den vi gör med räkor).
Men den tar tid att göra, så det orkar jag inte då jag är sjuk (men är på bättringsvägen).
Får inte så jätte mkt hjälp av sambon heller, så maten o fikat osv kommer i stort sett vara mitt ansvar.
Så tacksam för hjälp!!