Inlägg från: Grålle |Visa alla inlägg
  • Grålle

    Vad ska ni äta i dag 25

    Grillad flinta, ungsbakad färskpotatis, blandad sallad med olika sorters tomater, gurka, melon, fetaost och salladslök och en kall sås gjord på mosad feta, turkisk yoghurt, vitlök och provensalska örter.

  • Grålle

    Kycklingfilé ugnsstekt i en sås gjord på créme fraiche, grädde, soya, sambal oelek och vitlök, serverad med ris.

  • Grålle

    Grillade hamburgare, majskolvar och bacon, sallad, tomat, lök och egengjord dressing (turkisk yoghurt, vitlök, chilisås och Santa Maria BBQ Hickory) och pommes.

  • Grålle
    Ulf Harrys Farsa skrev 2010-07-12 11:23:58 följande:
    vi ska fan äta IS till middag
    GILLA
  • Grålle

    Till lunch blev det köttbullar och mackaroner. På em åkte vi till Smultronstället i Söderköping och åt glass (glassarna är verkligen ENORMA, men ack så goda!). När vi kom hem var ingen direkt hungrig, så det blev varma mackor.

  • Grålle

    Burkskinka, potatis, mimosasallad och sallad.

  • Grålle
    miss alm skrev 2010-07-13 19:07:03 följande:
    Premierar på Carbonara! Någon med det ultimata receptet?
    Den här brukar jag göra, fast jag byter ut fläsket till rökt skinka ist. Den är supergod tycker vi

    www.arla.se/default____17653.aspx
  • Grålle

    Hos oss blir det spaghetti och köttfärssås till middag.

  • Grålle
    Grålle skrev 2010-07-14 12:05:09 följande:
    Hos oss blir det spaghetti och köttfärssås till middag.
    Barnen åt pannkakor till lunch. Jobbigt att steka i värmen, men vad gör man inte för de små liven...
Svar på tråden Vad ska ni äta i dag 25