Inlägg från: ooemilyoo |Visa alla inlägg
  • ooemilyoo

    Ägglossningstest?

    Hej hej...
    Köpte mig ägglossningstest igår och det visade ett streck och ett svagt, så jag hade inte ägglossning enligt testet, men tittade sen på baksidan och då får man inte använda dom om man har pcos, jag har det, men jag har regelbunden mens ligger på 27-28 dagar..Någon som kan förklara?

  • Svar på tråden Ägglossningstest?
  • ooemilyoo

    Okej, tack alla för svaren, blivit lite klokare nu, haha..
    Nej men jag ville bara testa och se hur det ser ut, men nätet får det blir nästa gång för dessa va inte billiga, haha

  • ooemilyoo

    Okej, tack för tipset, men vi får se om det händer något..=) Men har du regelbunden mens? Min e ju det.. :) Men jag tycker det verkara vara ovanligt bland oss med pcos...??

  • ooemilyoo

    Okej, men känns som om jag e den enda som har regelbunden mens, då har jag kanske tur, ändå sa min gyn att jag hade jätte många äggblåsor..!?
    Jag blev bara av med mensen när jag flög upp i vikt men nu när jag är på väg ner kom den nästan med en gång.. :o) Den hade saknat mig och jag den, hehe..
    Men får nog ta och ringa gyn i alla fall och se hur det ser ut..=) hehe

  • ooemilyoo
    Ladycocos skrev 2010-03-31 22:08:20 följande:
    Jag har erfarenhet av att PCO inte följer något klassiskt mönster. Jag har inte problem med vikten eller behåring, men har väldigt oregelbunden mens. Väninnan har kraftiga viktproblem men regelbunden mens.... (underbart nog fick vi 2009 barn med bara 3 dagars mellanrum
    Jag har ju fortfarande övervikt, men tappat 40 kilo, har 20 kvar att gå ner så väger jag normalt, men har problem med behåring osv.. :(

    Fan va kul, det önskar jag att jag också kunde få..=) hihi
  • ooemilyoo
    sockertopp78 skrev 2010-04-01 11:22:46 följande:
    Det är hormonet LH (Luteiniserande hormon) som PCOS;are har förmycket av så därför vissa säger att man inte ska lita på äl tester.men håll koll på era flytningar flickor dom säger mer än tusen äl stickor.
    ahaaa...=) Men i för går visade svagt igår visade det starkare har inte testat idag, men har flytningar så vi får s vad stickan säger.. ;P hihi
Svar på tråden Ägglossningstest?