• moosen

    förkylnings astma

    vi har en pojk som haft RS virus 2ggr och däremellan aldrig varit helt bra. De kallar det förkyldnings astma. Vår pojk har Pulmicort (kortison), adrenalin, atrovent, singulair och airomir hemma. han har väl haft det extremt jobbigt mot vad dom brukar ha. sjukhusvistelser varje gång han blivit förkyld varav den senaste resulterade i en vistelse på hela 3 veckor. han kan inte syresätta blodet när han blir förkyld. längtar verklilgen tills vintersäsongen är över och alla förkyldningar försvinner!

  • moosen

    singulair... =) vi har det till vår son. man måste ta det varje dag och det kan ta ca en vecka innan man märker skillnad. vi vet inte om detta funkar för vår son då han ALLTID har andningsbesvär, men vi vågar inte heller sluta med den. (jag antar att det är den medicin ni ska få)

    just nu väntar vi på att få komma till Östra för att göra ett lungkapacitetstest på sonen för att se att det inte är någgot annat fel. Har varit konstant sjuk i snart 6 månader.

Svar på tråden förkylnings astma