K*B*N, pratar del 11

Prus: främst hade jag en Brio Nova från 2003 till Maja. Den är så klart hopplöst ute nu men var riktigt omtyckt då. Till lilleman hade jag (bland annat) en Happy med Compact-chassi som vägde hundra kilo men som var suveränt just för syskon att sitta på fotstödet. Den var så stadig att jag inte ens var rädd att släppa handtaget när Maja som var fyra satt där.
Asereht: vill minnas att Happyklädslarna kostade 1600 kr nya. Verkar ligga på 500-800 kr på Blocket och Tradera (nya i kartong).
Passau: hur går det med de små?
Asereht: Självklart håller vi med!
Asereht: vad är det för chassi på den gröna vagnen?
Asereht: Jag tror absolut att du kan få ett helgjobb utan meriter. Bara att vara lite äldre och ha några barn gör ju oss kvinnor till attraktiva på (deltids-)arbetsmarknaden enligt min erfarenhet. Man kan ju massor om massor och resten lär man sig. Gå gärna in och presentera dig i butikerna också så de ser hur snygg och trevlig du är
Asereht: sök! Bokföring gör programmen själva nuförtiden, det ser ut som Traderas pro-lister eller nåt; bara att fylla i rutorna och så spottar datorn ut rapporter sen. No probs, jag lovar! Jag har haft prao-elever hos mig på kontoret massor av gånger som fått registrera fakturor och det är ju nästan bara det som är bokföring på småkontor. Sen göra man manuella verifikationer på porto och sån småskit men det är inte många per månad och dem kan jag göra åt dig