Inlägg från: kulan2010 |Visa alla inlägg
  • kulan2010

    När tecknar man försäkring?

    Vi har gravförsäkring med utökat skydd som ska gälla i 6 barnet månader efter födseln. Ska man ändå skaffa en vanlig barnförsäkring så fort som möjligt? Läste att trygg hansa (vi har inte grav-försäkringen i detta bolag) rekommenderade att det gjordes direkt man kom hem från BB.

  • Svar på tråden När tecknar man försäkring?
  • kulan2010

    Okej men varför gäller den vi har i 6 månader efter barnet är fött då? Då måste jag missförstått det hela. Typiskt.

  • kulan2010

    Dom hade inte öppet idag på Folksam. Kanske är lika bra att teckna försäkring nu ikväll och skicka in direkt istället för att vänta på att dom ska öppna efter påsken.

  • kulan2010
    Twinkiie skrev 2010-04-03 19:56:18 följande:
    Hur gammal e barnet då?
    2 månader
  • kulan2010

    Klantigt av mig.
    Är det någon som vet hur fackets medlemsförsäkringar fungerar? På folksam kan man teckna "medlems barn" och villkoret är då:
    "Begränsningar vid sjukdom För att få rätt till ersättning vid sjukdom utöver läkekostnader, resekostnader och kostnader för krisbehandling gäller att sjukdomen eller symtom på sjukdomen har visat sig tidigast efter det att försäkringen varit gällande i minst sex månader, för följder av sjukdom – både direkta och indirekta – gäller denna tidsgräns grundsjukdomen eller symtom på denna. "

    Betyder detta att inget som framkommer under 6 månader och framåt går att få ersättning för? 6 månaders karenstid?

  • kulan2010

    Var visserligen väldigt billigt med gruppförsäkring genom facket men dom där 6 månadernas karens kändes inget vidare.
    Tar den vanliga barnförsäkringen hos folksam men jag hittar inte ens en adress till dem dit man ska skicka blanketterna!

  • kulan2010

    Ska posta direkt imorgon men jag hittar inte ens adressen till folksam! Less man blir.

  • kulan2010

    Hur lång tid kan det tänkas ta att få besked om man får en försäkring eller inte om hälsodeklarationen måste granskas?

Svar på tråden När tecknar man försäkring?