Allergitråden
aha ok =)
aha ok =)
Om allergi mot pillen finns kan det visa sig som trötthet endast? Utreder trötthet hos 4åringen. Han är inte allergiker annars förutom mot myggor.. (eller betten iaf) men läkaren tog upp frågan.. och kan man inte pricktesta nu?
läste lite i utanallt bloggen.. är det något mer man ska undvika då sonen har mjölkproteinallergi och troligen soja allergi? ska baljväxter också uteslutas?
proverna på lilleman visade inget... jag är säker på mjölk sedan tidigare och nu soja... men sköterskan på barnmottagningen trodde på testerna även om jag sa att de inte alltid stämmer... fick teltid till doktorn i morgon men doktorn säger ju typ att "det sitter i huvudet på han att han inte kan bajsa" blääää! ser ju för f-n att ungen inte mår bra men visar aldrig på testerna.. känner mig faktiskt ledsen just nu över det för att jag vet att nu måste jag slåss för hans rätt igen.. .
hur får man till lapptest? är dessa mer tillförlitliga än pricktest och blodprov?
hur lång tid kan det ta att få tid för patchtest?