Busbellan skrev 2010-08-24 15:33:17 följande:
måste nog få höra vad ni här anser om denna situationen också, ang fritids alltså. orkar inte skriva allt igen utan kopierar bara in mitt inlägg som jag skrev i en annan tråd
A börjar ju skolan nu och ska alltså vara på fritids också på em. Vi hade fått tid till inskolning förra måndagen och när vi kom dit så hade de inget ordnat eller planerat så rektorn frågade helt enkelt om vi kunde vänta en vecka med inskolningen. Detta är ju hur dumt som helst, så skulle man väl inte göra på nåt annat ställe. Har själv jobbat en hel del på dagis och man skulle väl ALDRIG be föräldrarna vänta en vecka när de väl kom dit för inskolning
Men mesig som man är så sa jag att detta var ok, trots att det ställde till en hel del för oss. Sambon hade t.ex tagit semester bara fram tills A började fritids eftersom det inte är lyckat att vara hemma själv med barnen en vecka, ska vi kunna göra något behöver vi vara två.
Ja, ja i förra veckan fick rektorn A:s tider som han ska vara på fritids, detta var i onsdags morse. Hon hade alltså slutet på veckan på sig att lösa allt med fritidspersonalens tider.
Hörde ingenting mer därifrån utan åkte med A till skolan igår morse för så var det ju dags för det.
Då säger personalen från fritids att A får inte börja där då heller för de vet ingenting eftersom rektorn var sjuk igår.
Hon hade flera dagar på sig förra veckan att lösa detta, samt att är man rektor så tycker jag faktiskt att trots man är sjuk så kan man lyfta telefonen och ringa till sin personal!
Idag pratade jag igen med personalen och de visste fortfarande ingenting. A hade egentligen behövt börja vara på fritids redan igår eftersom han med en gång ska komma in i de rutiner som ska vara, vänjer han sig vid att han ska hem vid 13, så kan det blir väldigt fel sen när det inte är så.
Nej, alltså inget fritids idag, så då har vi bara ons-tors på oss då jag är hemma och kan komma om det skulle vara något, på fredag går han nämligen till kortis direkt efter skolan.
Så han kommer få enbart 2 inskolningsdagar (om ens det, inget är ju klart)
Nästa vecka börjar jag skolan och kan inte rycka dit direkt det blir problem.
Alla andra barn får en veckas in skolning på fritids, men mitt barn som verkligen behöver det (eller personalen behöver inskolningen för att lära känna honom ordentligt) nej han får max 2 dagar.
Vet inte vad jag ska göra nu, men känner att detta är fruktansvärt dåligt skött och det kommer rektorn få höra när jag träffar henne
Inte är det nån idé att ringa till nån högre uppsatt heller eftersom jag vet vilka personer som sitter där, och där får man inget gehör för någonting, tro mig jag har försökt.
Gahh, man ska inte behöva lägga sån energi på något som bara ska funka smidigt

Stackars er och framförallt stackars A, det måste ju ställa allting på ända för honom
Ingen sympati alls för att han mer än någon annan kanske behöver den värdefulla inskolningstiden??