JsN skrev 2010-04-10 19:01:12 följande:
Pytte har också alltid suttit på pottan och vet precis vad man gör där. Hen från 21-30 månader hade vi inte en enda bajsblöja (hemma, på dagis bajsade hen lika ofta i blöjan som på pottan) och några veckor före hen fyllde två var hen i princip torr. Men tydligen inte tillräckligt torr att gå tillbaka till dagis så det gick åt fanders. Sedan ett par månader bajsar hen i blöjan hemma också. Sen går det jättebra vissa dagar när vi är lediga och hen själv har valt att ha småbyxor istället för blöja. Då går vi på toaletten. (Eller om man åker tåg eller är iväg och berättar att det blir svårt att byta bajsblöjor, då säger hen till...) Så hen vet och kan, men har kommit på att det är något hen själv bestämmer över. Det är väl bara att vänta ut, eller bestämma att blöjorna är slut (så det blir väl att ta både natt och dag samtidigt...)
jo dagis kan verkligen sabba =S... maxen bajsade typ bara på pottan å gör så när vi är hemma, men det blir mkt mkt sällan p ådagsi trots att vi sagt till=(... de anser vella att han e för liten =(...lite synd tycker ja..
bra att hon förstår =), duktig pytte=)... e ju ett steg i rätt riktning
Mawe123 skrev 2010-04-10 19:17:49 följande:
Gläds lite åt att det är fler än vi som kämpar i uppförsbacke Tänk så skönt det blir sen att slippa kånka hem paketen med blöjor från ICA. Jag ska beställa stora ark med fina klistermärken nu och försöka muta mig till lite pottsittning blir det då något resultat så spelar pottan en trudelutt och sonen får välja ett klistermärke att klsitra på sitt bord i sitt rum. Hoppas det ska göra att han förstår att detta är faktiskt ett ganska lockande alternativ till blöjpinkning och framförallt, bajsning -usch för bajsiga blöjor.
håller med dej usch för bajsaiga blöjor =S, å speciellt läckande sådana =P.. haha