Karttikeya skrev 2010-12-13 14:12:00 följande:
Just det, var ju hos BM idag. Hjärtljud 152 slag/minut med variation ner till 120 och upp till 180 när den busade runt, så det är ju bra. Den var på lekhumör idag så BM såg alldeles förtjust ut, hihi.
Trycket ökat lite, ligger på 130/95 nu, så ska dit på onsdag igen och sedan nästa måndag och torsdag.. Känns som jag kommer vara där jämt framöver.. Går det över 140 i övertryck så ska dom ta mer prover, men har ingen äggvita eller så i urinen, så ingen HF "ännu". Men mer order om att ta det lugnt iaf, yay!
Blir lite orolig när jag svullnar i ansiktet och man tolkar ju all smärta i magen som den klassiska "HF-smärtan". Jag har ju lite problem med gallan och "magknip" sedan innan så det blir lite svårt att urskilja. Precis som med huvudvärk, hur avgör man om det känns annorlunda mot den vanliga molande liksom?
Har iof bara haft ett enda migränanfall under graviditeten, så det är väl mer åt det hållet man ska observera.
Jaja, bara att vila vidare..
Förstår det, inte alls lätt att bara "aha, det här är ju HF-huvudvärk, helt klart!". Nu har jag inga såna tendenser, men det är ju inte direkt originella symptom tyvärr.
Karttikeya skrev 2010-12-13 14:13:22 följande:
Jag tar tillbaka det där inlägget, haha. Det lät bara pompöst och skrytsamt, var inte alls menat så dock. Menar bara att jag förstår precis hur du har det och det suger get.. eh.. rumpa.

Trevligt att någon förstår. Min BM tycker att dethär inte är nånting för hon har "minsann sett kvinnor som det tränger ut vätska ur huden på". Jaha, det skiter väl jag i.
Haligh skrev 2010-12-13 14:13:53 följande:
Huga stackare, får du på dig vanliga skor..? Kan tänka mig att det spänner en hel del...
Nej, haha. Har ett par förstora "uggs" som jag får på mig. Och då sitter dom tiiight. Men det får gå! Bara jag inte sväller mer :o
Karttikeya skrev 2010-12-13 14:19:13 följande:
Mm, får väl ta av mig strumbyxorna och fota, hoho. Är så jobbigt att klä av o på sig bara, haha! *lat*
Ja det går nästan inte att massera även fast det är "bra" för svullna ben.. Sen blir det sådana sexiga gropar också.
Försöker ligga i högläge när jag sover, men jag bara sparkar undan kuddarna. Är nog bara förlossning som är vår räddning! *klappar svullna ben*
Fota ikväll när du ändå klär av dig och lägg upp imorgon!

Vet hur jobbigt det är att klä på sig. Och av sig. Och ta på sig skor är ju värst av allt. Och alla bara skrattar. Alla förutom min sambo <3
Karttikeya skrev 2010-12-13 14:22:33 följande:
Jag är livrädd att det ska gå för fort så att man inte hinner fatta! Fast jag som inte känt något kommer väl vilja åka in vid minsta lilla förvärk, haha.
Jag "vågar" inte åka långt på jul, men vi ska fira lite här. Nyår som jag nog är mer "orolig" över ska jag fira hos mina päron 6 km hemifrån, om jag inte ligger på förlossningen då.....

10 mil känns jättelångt!! Men vi har bara 2 mil till förlossningen härifrån.
Två mil, vilken lyx! Vi kommer vara hos min mormor halva julafton (om det inte är så att jag är nyförlöst eller så)och hon bor i ljungskile som ligger rätt nära uddevalla, så förhoppningsvis sätter det inte igång då. På kvällen ska vi hem till sambons föräldrar som bor granne med oss så då spelar det ingen roll. Men jag vill inte ha julaftonsbebis!