Min bebis verkar inte gilla sin ersättning längre
Jag har samma problem som er fast min dotter är bara 4,5 mån. Hon har visserligen aldrig varit en storätare och jag har i princip oroat mig för det sedan hon föddes. Hon ammas in utan får ersättnig men så fort hon ska matas börjat hon sprattla som en tok och hon kan inte hålla fokus på maten utan armar och ben far hit och dit.
Jag blir så stressad över matsituationen och det märker hon såklart. Hon är en vääldigt aktiv och motoriskt tidig bebis.
Vi började att ge smakisar för 1,5 vecka sedan och det är lite samma problem med fokus även där men hon sväljer väldigt bra ändå, även om det är svårt att få in maten.
Fick idag rådet från BVC att börja ge henne mer fast föda, pureér och gröt på mer fasta tider och där emellan ge ersättning för att se om det blir bättre.
Funderade om om hon helt enkelt inte gillar ersättning. För när hon åt mat så fick hon flaskan med vatten i och det drack hon. När jag sedan hällde i ersättning istället totaltvägra hon och det var samma flaska 1 min senare.
Usch ja detta är verkligen jobbigt :/