• BounceT

    Vi Gravida från RMC Malmö del 9

    Hej hej här forsätter vi diskussionerna....

    2009
    Catharina 80: BF 27 maj, 1/6 föddes Theo
    Björneochsnigel:BF 30 maj
    Tvillingmamma: BF 28 Juni (twins), 4 juni föddes Liam och Linnea
    Padelin: BF 15 juli, 21 juli föddes Tage
    Fikia: BF 8 augusti
    Johan 80: BF 10 september
    Karla: BF 8 oktober, 13 oktober föddes vår älskade Tyra!!
    Lydisen: BF 12 okt, 4 okt föddes Viggo
    Livia76: BF 21 oktober, 7/10 föddes vår älskade OTTO!
    Lini: BF 8 november
    SMS; BF 5 December; 17 nov föddes Charlie
    Koalababy: BF 22 december
    2010
    Zenhobia: BF 11 jan
    Prästkrage: BF 17 januari, 29 jan föddes en pojke
    Vanillie: BF 31 Januari 2010, 9 febr föddes Alice 
    Popconpysen: BF 15 februari 2010, tvillingar, 18 dec 2009 föddes Bea och Ella
    bTigger: BF 20 mars 2010, 20 mars föddes Arvid
    AnnaMG: BF 15 april, tvillingar
    AnnaMG: BF 29 april, också tvillingar
    Sommarlängtan76: BF 27 Maj 2010
    81Anna: BF 5 maj 2010
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-22 14:39
    Prästkrage: BF 17 januari, 29 jan föddes Teo

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-19 20:49
    81Anna: BF 5 maj 2010, 15 april föddes Ulrika
  • Svar på tråden Vi Gravida från RMC Malmö del 9
  • 77väntan

    vivillblitre: Men då har de nog olika papper för frysförsök och färskförsök (trodde inte ditt var FET heller :))

    Jag har precis plussat så snart i v.5..Har fått tid till första UL 19 maj. Känns som evigheter tills dess och vill bara att tiden ska gå fort och att det lilla lilla som finns därinne ska hålla sig kvar...

    Vad har/har du haft för symptom än sålänge? Jag har de sista dagarna haft ont i magen till och från (ibland så ont att jag tror att nåt är fel, men RMC lugnande mig lite i går), och så är jag hungrig hela tiden.

  • vivillblitre

    77väntan: Ja skönt att vi har löst detta nu då :)

    Oj jag har haft massa symtom.. Här får ni en radda :P

    innan jag ens fick veta att jag var gravid så hade jag lite huvudvärk varje dag, var lite trött och orkeslös.

    Efter plusset 3/3 började jag få ömma bröst

    9/3- 14/3 blödde jag brunt blod.. därav 3dagar var lika mkt mängd som vid mens (men allt såg bra ut på vul i ca v.5 och v.7, som jag gjorde på akuten/kvinnokliniken).

    16/3 Har en knöl i höger bröst. Fått veta att endel kan känna av det när mjölken ska börja produceras (har den fortfarande), ömma bröst fortfarande, jättemycket flytningar.

    19/3 mättnadskänsla.. inte alls hungrig. Lite yr när jag reser mig, smått illamående och massa finnar i ansiktet.

    23/3 mer hungrig, mer kissnödig, mycket flytningar, ömma bröst, kräktes första gången.

    8/4 brösten ömmar nästan inte alls längre, men dem har vuxit en bh storlek, har kräkts några gånger till, kvackmagad, mycket flytningar och svängande humör.

    16/4 lite molnande värk i livmodern

    21/4 (v.12) har lite ömma bröst igen.Men inte alls som innan. Börjar bli väldigt hungrig. Äter jag inte på för lång tid(ca var 3-4e h) blir jag helt matt,darrig m.m. och det blir bättre när jag ätit. Har även kännt lite stickningar på "bebismagen" och det kliar ibland under revbenen. Kissnödig..

  • 77väntan

    vivillblitre: Oj, ja då vet jag vad jag kanske har att se fram emot :). Men jag har lovat mig själv under alla år man har kämpat att INTE klaga på graviditetssymptom om jag någon gång blir gravid, och nu är man där :).

    Jag glömde finnarna, de har jag också fått.

  • vivillblitre
    77väntan skrev 2010-04-22 21:37:34 följande:
    vivillblitre: Oj, ja då vet jag vad jag kanske har att se fram emot :). Men jag har lovat mig själv under alla år man har kämpat att INTE klaga på graviditetssymptom om jag någon gång blir gravid, och nu är man där :). Jag glömde finnarna, de har jag också fått.
    Ja jag lovar dig att alla graviditetssymtom känns mer som en trygghet på nåt vis. När jag har kräkts (mindre än 10 ggr dock) så har jag nästan suttit och skrattat för mig själv efterråt. :) Härligt att va gravid och må dåligt av alla symtom :P

    Ville även påpeka det med att jag hade en blödning i 6 dagar. Men det behöver inte betyda nåt dåligt.. för min bebis var kvar och så på ultraljudet i v.10 :D
  • 81anna

    Hej!

    Täkte bara berätta att vår lilla tös tittade ut för 2 veckor sedan. Hon kom med akut kejsarsnitt då hennes allmäntillstånd blev plötsligt dåligt. Hon var ju tillväxthämmad i magen. Så nu är vi hemma igen och kämpar på med amning så hon kan gå upp i vikt. Berättar mer sedan.

    Grattis till våra nya trådmedlemmar.

  • BounceT

    81anna: stort grattis till er tjej....hoppas allt gått bra och att ni har det bra hemma och myser....kram 

  • Lydisen
    81anna skrev 2010-04-30 17:33:22 följande:
    Hej!Täkte bara berätta att vår lilla tös tittade ut för 2 veckor sedan. Hon kom med akut kejsarsnitt då hennes allmäntillstånd blev plötsligt dåligt. Hon var ju tillväxthämmad i magen. Så nu är vi hemma igen och kämpar på med amning så hon kan gå upp i vikt. Berättar mer sedan. Grattis till våra nya trådmedlemmar.
    Stort grattis till lilltjejen. Hoppas allt går bra där hemma!

    Kram
  • 81anna

    Ja de är helt underbart att få komma hem. Men det var en chockartad start med att vi höll på att förlora henne om vi inte hade kommit in i tid. Men nu mår hon bra, ska bara växa till sig och "vila" så hon blir stark nog. Tur att vi har så bra sjukvård i Sverige. Längtar tills hon blir som alla andra nyfödda så vi kan "andas ut" lite här hemma. Det känns mer som vi vårdar vårt barn just nu än att vi njuter men visst njuter man av att få ha sitt barn hos sig äntligen så som vi har längtat. Vi vet ju att allt kommer att bli som "vanligt" om någon vecka så det är bara att ha tålamod.

    Kram på er.

  • Sommarlängtan 76

    Grattis 81anna!!!!
    Vad skönt att det gått bra, men jag förstår att det måste ha varit väldigt jobbigt. Hoppas ni kan andas ut väldigt snart.

Svar på tråden Vi Gravida från RMC Malmö del 9