Inlägg från: givinglife |Visa alla inlägg
  • givinglife

    Orolig sömn hos min 10 månaders, råd, tips?

    Min drygt 10 månader gamla dotter har alltid sovit bra, somnat ganska lätt för det mesta och sovit nästan hela nätter i sin egen säng.
    Sedan ca 3-4 veckor tillbaka är nätterna jättejobbiga.
    Hon somnar som vanligt vid sju på kvällen, sover några timmar, sedan börjar det. En gång i kvarten/halvtimmen, ibland oftare än så, så gråter hon hejdlöst, jag tröstar (ibland i spjälsängen, hon somnar om, ibland tar jag upp och får söva om), sen tar det lika lång tid igen och hon vaknar och gråter. Det slutar med att jag tar upp henne i våran säng där hon vänder och vrider på sig, men iallafall kan sova någon/ra timme/ar emellan gråten och jag inte behöver kliva ur sängen för att trösta henne.
    Hon har senaste veckorna fått en massa tänder och det verkar som hon har fler på gång. Det spelar ingen roll om jag ger henne alvedon eller inte (tänkte att hon kanske har ont och sover oroligt för det). Hon har utvecklats mycket sista tiden oxå, vilket säkert bidrar en del.

    Det är oavsett orsak väldigt jobbigt och frustrerande.
    Är det någon som har tips, råd, lugnande ord...
    Ska vi helt enkelt ge upp och låta henne sova i våran säng från början? Eller fortsätta kämpa att hon somnar i sin säng och förhoppningsvis blir det bättre med tiden?

  • Svar på tråden Orolig sömn hos min 10 månaders, råd, tips?
  • givinglife

    Vad är det för specialist ni gått till? Var hittar man en sån, är det genom bvc?

    Jag tycker vi har haft rätt bra rutiner och samma rutiner minst 2 månader tillbaka. Välling och nattning runt sju. Ibland blir det väl annorlunda med tider och så, men dem kvällarna kan jag räkna på en hands fingrar. Det tycks inte spela nån roll om vi lägger henne tidigare eller senare. Antalet middagssovningar och hur länge verkar inte heller spela så stor roll. Det vanliga är en middags sovning vid nio eller tio på förmiddagen och en runt två på eftermiddagen, de är vanligtvis en halvtimme långa.

    Testar som du säger nappen, bara lägga en hand på henne och i enstaka fall ta upp henne ur sängen och vagga en stund. Hon har aldrig fått flaska på natten när hon vaknat (ja efter ca 4 månaders ålder då hon alltid sovit bra innan) så att hon får vällingen vid nattning har jag aldrig tyckt borde vara ett problem, men det kanske det är?

    Hon sov faktiskt något bättre igår natt, hoppas det inte är en engångs företeelse...

    Tar ni upp eran lilla i eran säng när hon blir för orolig? Vad sa specialisten om det?

Svar på tråden Orolig sömn hos min 10 månaders, råd, tips?