Spädbarnsutrustning via soc, ?
Någon som fått spädbarnsutrustning betalt av socialen? Någon som vet vad som ingår i deras normer?
När kan man ansöka om biståndet? Jag ska ha barn om en månad o går idag på social bidrag pga olika anledningar.
Någon som fått spädbarnsutrustning betalt av socialen? Någon som vet vad som ingår i deras normer?
När kan man ansöka om biståndet? Jag ska ha barn om en månad o går idag på social bidrag pga olika anledningar.
Hon har inte sagt något utan jag fått höra via andra att jag kan söka om spädbarns utrustning.
Men då ska jag ta upp de på ansökan nu denna månad.
Tack.
Har inget barn sedan tidigare utan detta är mitt första..
Är bara väldigt glad att man kan söka biståndet, jag tänkte ta mitt bidrag som jag får av soc att betala sakerna för, men har jag tur då så kanske jag slipper..
Iaf om man kan få liten hjälp.
Jag pratade med min bm hon trodde ca 5000-6000kr som va uppdelade två gånger en gång före barnets födelse o en gång då barnet kommer..
Har suttit o tittat på ikea o hittat massa billiga saker.. Jag vet inte om jag får en rekvisiton eller om jag får pengar o ska visa kvitto på sakerna.. får jag pengar o ska visa kvitto kan jag handla mycket på blocket och begagnat..
Tyvär så känner jag inte så många här, då jag blivit placerad i sthlm för att komma bort från min tidigare bakgrund, å har inte hunnit skaffa vänner..
Men de ska nog gå bra endå.. Behöver ju bara köpa de viktigaste.
De stod något högre upp, kan man ev söka bistånd till kläder oxå till barnet?