• artax

    När på dagen ägglossningstest?

    på mina test står det testa helst mellan 10.00-20.00.. jag har dock alltid testat med morgon urin och ibland inte fått något stegring!! :O


    *springer till badrummet för att testa igen!*
  • artax
    systertillknorr skrev 2010-04-24 19:15:09 följande:
    artax: tack för tidsinfon =) då borde jag väl kunna testa 20.00 istället för 21-22 tiden? det är ju bara 1-2 timmars skillnad...
    Det borde du absolut kunna göra.. jag testade imorse och då var det ganska starkt typ som det varit varje dag den senaste veckan men så testade jag nu och det var inte 100% lika mörkt som kontrollstrecket men det var farligt nära posetivt alltså så vi körde på nu! ;) 
    Ska testa imorgon igen men inte med morgonurin.
    Jag inser nu at jag missat en hel del info om detta med äl test, jag trodde att har man älstegring så syns det från 24-48 timmar innan och under äl, alltså typ 2-3dygn? men så är det alltså inte eller?
    Och jag kan få negatvit på morgonen idag och i morgon bitte men haft stegring typ nu på kvällen som jag missade för att jag inte testade just då?
    verkar som en helg djungel! 
    Snälla ni som vet mer om detta berätta för mig och ge tips på vart jag kan läsa mer (källkritisk ;)) Vi är på försök nr 7 nu och hoppas så innerligt på ett + denna månaden och om jag bara klantat mig med mina tester så kanske detta blir världens grej! :)
  • artax
    Hemi21 skrev 2010-04-25 07:34:25 följande:
    Jag testade först med testlagrets ägglossningstest, men tyckte dom var lite krångliga, höll på några månader utan att det blev någon bebis, sen så slog jag till en månad med att köpa clearblue digital ägglossningstest, mycket lättare, då blev jag gravid direkt :) men det är ju som man tycker, ett tips till, använd Bisolvon (hostmedicin) 4-5 dagar innan ägglossning och sluta på ägglossningsdagen, löser upp "slemmet", vi hade försökt i 9 månader utan resultat innan och provade sedan en månad med denna metod och då blev jag gravid. :)
    Åhh.. detta är vårt 7:de försök.. börjar kännas väldigt trist om jag säger så! Men någonstans så hittar vi ändå bra saker med att det tar lite tid, först var det den kommer inte mitt i sommaren och det är ju skönt om det inte är så varmt, sen var det en höst bebis så mysigt perfekt väder att gå ut och gå. sen var det blir det nu är den beräknad till sambons födelsedag vilken perfekt present! sen var det åhh en liten julklappsbebis va mysigt om den får vara med på julafton! Nu är det en januari bebis va roligt, då blir ju liten äldst i klassen! ;) Hoppas det räcker där bara så vi slipper "åhh en vår bbis så trevligt" för nu börjar det tryta lite på den positiva andan om jag säger så! ;)
    Jag har testat med cb ältest förut och de var faktiskt lättare nu när jag tänker efter, men jag har tänkt att testlagrets är billiga blabla, men vad spelar det för roll egentligen? vi hade ju betalt vad som helst för ett plus! ;)
    Som sagt detta är vårt 7:de försök och tar det sig inte nu ska vi testa med någon "kur" grape bisolvon rosenrot något sånt, och det förstår jag att du förespråkar bisolvon då! ;)
Svar på tråden När på dagen ägglossningstest?