figurehead skrev 2010-10-16 12:47:42 följande:
Blandar mig i diskussionen.
Blandrasaveln på sk kamphundar är en av de viktigaste faktorerna till de hundattacker som sk kamphundar är inblandade i. Det beror på
1, Man har ingen som helst aning om vad man har i kopplet. Vilka instinkter som styr hunden. Dvs vilken av rasernas instinker. Tex, min egen hund är en blandning av Amstaff och Stövare. Amstaffen som inte tycker om andra hundar (generalisering) är blandad med en hund som jagar andra djur. Väldigt korkad blandning. Hans liv kom till pga att en person ville tjäna lite snabba cash. Min hund ser ut som en klent byggd Amstaff men har grymma jaktinstinker. Vad jag vill säga är att det är förbannat svårt att veta vad som styr och triggar en blandras. Och med triggar menar jag vad som väcker intresse, kamplust alltså vad som engagerar hunden.
2, Priset. Pga att de är blandraser så kan man inte sälja dem till ett högt pris, vilket gör att oseriösa blandrasuppfödare säljer till vem som helst utan att ta ansvar för vad som händer med hundarna. Köparna får en "Pitbull" som egentligen kanske är en blandning av tex Boxer och Labbe.
Det är ALLTID bättre med renrasiga hundar. Man har en helt annan säkerhet i att veta vad som är rastypiskt beteende.
En renrasig Pitbull eller Amstaff är otroligt mentalt stabil. Men man ska också komma ihåg deras bakgrund, deras stora styrka och det kanske viktigaste, de är Terriers. En Terrier har en vilja som ingen annan hund har. Den vilja kopplat med deras stora styrka gör att de i fel händer är potentiellt farliga. Men det gör dem inte per automatik farliga. Vilket många tror.
Här en väldigt bra länk som de som är kritiska till sk kamphundar borde läsa.
network.bestfriends.org/campaigns/pitbulls/ne...Jag är medveten om hur det fungerar i stora drag, fast det är omöjligt att säga hur mycket mer benägen en blandras är att bita, i det individuella fallet kanske inte alls.
Dock så kan man ju ändra egenskaperna utan att blanda in andra raser genom att selektera på vissa individer med önskvärda egenskaper. Det skrivs ju också att så gjorts, man tog bort manbiters när man hade ögonen på sig, sen slutade man med det. I det fördolda gjorde man det aldrig. En dålig fighter som var manbiter sköt man på fläcken men om det gällde en hund med potential att bli champ såg man mellan fingrarna om den var folkilsk. Därför tror jag inte att renrasiga Pitbulls är så stabila som folk hävdar.
Hur många attacker gjordes av renrasiga kontra blandras? Jag har då inte hittat någon säker statistik på det.