Inlägg från: NoahLeah |Visa alla inlägg
  • NoahLeah

    BF November,2010 DEL 2

    Blää..nu har jag varit täppt i näsan, snorig och slemmig i halsen i 3 veckor....vet inte om det är en bladning av förkylning, allergi och gravidtäppa.

  • NoahLeah
    kicki08 skrev 2010-06-09 20:28:38 följande:
    taniko: Skönt att det gick bra
    Graviditetsnästäppa har jag erfarenhet av båda mina graviditeter tidigare. Hade det flera månader och jag faktiskt sket totalt i förbudet att använda nässprey. jag överlevde inte annars.
    Denna gång har jag klarat mig hittills (peppar peppar). Men det är ju inte försent än

    popcornplaya: Har oxå en jäkligt jobbig period härhemma. Theo håller oxå på att få tänder och har varit tokgnällig i tre dagar nu. Och idag fick han sin 1 års spruta och åkte på feber på en gång och har skrikit i stort sett sen kl 14 idag. *suck* Äntligen så sover han. Nu har jag fått städat lite och äntligen fått sätta mig ner.
    Trött är väl bara förnamnet.
    Men Renässans får man väl använda?? Fick det rekommenderat av bm o läkare.
  • NoahLeah
    Maddie72 skrev 2010-06-10 10:07:07 följande:

    Varit på UL idag. Allt såg jättebra ut. En mkt livlig bebis. BM var villig att kolla kön, men det var omöjligt att se. Det låg i skymundan hela tiden. Nu i fortstättningen går jag på Tillväxt-UL pga diabetes och träffar läkare, de lär inte vilja säga könet. Nästa UL är i v 24. Vi lär få gå i ovetskap denna graviditet också. BF har blivit framflyttad till 15 nov. Just nu känns graviditeten mkt bra. Skööönt.


    Grattis till ultraljudet.
  • NoahLeah
    Marinero skrev 2010-06-10 16:32:42 följande:
    Hemkommen fr UL och allt så bara fint ut, en välskapt bebis som sög på tummen Bf datum 101112. Snacka om lätt att komma ihåg
    Grattis Olivia o grattis mamma till ultraljudet.
  • NoahLeah

    Lider som så många andra av er av  hemsk nästäppa, håller sambon vaken på nätterna. *s*
    Har kört med renässans plus ett tag men idag köpte jag renässans mentol istället, hoppas det funkar lite bättre.
    Blev även att införskaffa mer Postafen, illamåendet vill inte ge med sig trots att jag snart är i vecka 18. *suck*
    Enligt vänner så är det garanterat en tjej i magen med tanke på illamåendet men jag tror stenhårt på ett liten kille. *s*
    Finns det egentligen någon sanningen i det där med hur illa man mår el inte???

  • NoahLeah

    Vi har inte heller några föräldrar i närheten, de har ca 3 timmars bilfärd till oss så det känns lite stressigt inför förlossningen. Har ju svåger hyfsat nära men de ska ju ha barn i september så vet ju inte hur pass lägligt det är att ringa dom. *s*
    Förhoppningsvis får man förvärkar en el ett par dagar innan så de hinner åka upp annars får sonen följa med oss in i taxin så får de hämta upp han senare. Känns lite rörigt alltihopa. *s*

  • NoahLeah

    Vi har ca 4 mil till sjukhuset  och risk för bilköer (beroende på när man åker in)..sen har jag inte en aning om hur denna förlossning kommer  vara.
    Med Noah gick vattnet utan förvarning kl 03, värkarna drog igång med full kraft kl 04 , in till BB kl 7 men vara bara öppen 2 cm men pga värkarna fick vi stanna. Allt gick jättesakta, var inte öppen 10 cm förens 04 påp morgonen men Noah hade inte kommit ner så pass långt så det blev akutsnitt.
    Kanske tar det lika lång tid denna gång...finns väl knappast någon risk att det går superfort??

  • NoahLeah

    Kikat igenom det ni skrivit sen sist.
    Jag har nog gått upp ca 6 kg sen inskrivningen så måste verkligen  börja tänka på vad jag stoppar i mig och börja röra på mig mer annars blir det tufft.

    Vet inte om jag känner bebben el inte men ibland känns det som luftbubblor som spricker el hur man ska förklara det..kommer inte ihåg hur det kändes med Noah.

  • NoahLeah
    Marinero skrev 2010-06-13 19:44:53 följande:
    Låter som bebis! Så kändes det för mig i början både med Olivia och denna Glad
    Hoppas det, varit så nojig den sista tiden att ngt är fel. Foten i munnen
Svar på tråden BF November,2010 DEL 2