• lillAa

    otroligt mammig 4-åring

    Hej!

    Min son på 4 år är otroligt mammig. Det är bara jag som gäller, pappa är inte värt nåt.... Han säger tom att han inte älskar pappa, bara mamma o lillasyster.

    Jag var hemma största delen av föräldrarledigheten, har hämtat tidigt på dagis och nu är jag hemma med lillasyster och han går 15 timmar på dagis.
    Personalen på förskolan sa förra veckan i samband med hämtning då han hade plockat blommor till mig:
     "ni verkar ha så starka band, du är med honom i tanken hela dagen... inte så att det hämmar hans lek, men han pratar mycket om dig"

    Ska jag oroa mig för detta? Är han alldeles för starkt bunden till mig? Och hur ska vi komma ur det?
    Nu ska pappan börja vara hemma på halvtid o till hösten är han hemma en dag i veckan (o dagis resten av dagarna)

  • Svar på tråden otroligt mammig 4-åring
  • barnpsykologen margit

    Hej!
    Du undrar om du ska vara orolig för din mammiga 4-åring. Du beskriver en situation som är mycket vanlig i barnfamiljer. Det andra barnet föds, mamma är hemma och det äldre går 15 timmar på dagis. Din lilla 4-åring har knutit nära band till dig och har nu fått en liten rival om kärleken. Han har mycket att bevaka och mycket som står på spel när han går till dagis. Det han gör är sunt och friskt och det låter som om ni har en fin relation och att du kan fördela dina gracer mellan dina båda barn.
    Eftersom ni också har ordnat det så klokt att pappa ska vara hemma mera sen så tror jag att han kommer att få sin beskärda del av tilliten och kärleken.
    Jag tycker inte du ska vara ett dugg orolig, njut istället.
    MVH
    Margit

Svar på tråden otroligt mammig 4-åring