• Savasana

    AVA klinik i Riga

    Frazze skrev 2017-02-23 23:27:40 följande:

    Häpp! Ingen mens idag heller. Dags att börja bearbeta att man passerat sitt bäst före datum och att de typ kan gräva ner mig 6ft under nu.

    Har bokat tid hos gyn för att se hur det ser ut igen.


    Lugn i stormen nu. Du har ju precis fått barn. Han är väl bara drygt 6 månader? Det tar tid för kroppen att komma igång igen och få regelbundna cykler. Du ammade ju också en period. Att din slemhinna var tunn på förra vul:et behöver ju inte betyda någonting alls. Ytterst korkat att skrämma upp dig med snack om klimakteriet.
  • Savasana

    Donatorns äggplock=2+0 om man gör färsk försök. Annars är det bara att lägga till antalet dagar embryot är odlat, tex 5-dagars då är man i 2+5 vid transfer.

  • Savasana
    Vårt väntrum skrev 2017-05-29 08:19:39 följande:

    Okej. Är det vanligt att man gör så...?

    Känns så vanskligt då vi "bara" har 3 kvar. Å andra sidan om dom inte klarar sig till dag fem skulle de nog inte blivit nån bebis heller? Väl?


    Vi hade 8 st 3-dagars i frysen. Vi valde att tina 4 st som de odlade vidare till blastos. Vid återföreningen fanns det två fina blastos. De andra kasserades för de såg inte bra ut längre. Blev gravid och fick en pojke.

    Vid syskonförsöket tinade vi resterande 4 embryona och odlade även dessa vidare till blastos. Det blev då ett riktigt fint och ett som jag hade kunnat få tillbaka om jag velat men som inte gick att frysa om. Jag valde ett embryo och även detta blev en liten pojke.

    Jag är glad att vi gjorde såhär. Det besvarade oss en massa onödiga återföringar som ändå bara hade slutat med minus.
Svar på tråden AVA klinik i Riga