Philippa skrev 2010-05-10 07:58:38 följande:
Klart det kan vara möglet som ger er dessa problem....Ring hyresvärden igen och kräv en kontroll denna vecka!
Jo jag har ringt, vi ringde i fredags o idag,o de säger de ska vidarebefodra detta till han som e ansvarig för fuktskador o mögel o skit, men ingen har ringt än.. =/ Känns juh som att detta är väldigt allvarligt då, KAN VA..
far skrev 2010-05-10 07:59:29 följande:
Tyvärr måste jag hålla med om dina mistankar! Mögel är skitfarligt, och sprider sig med ventilationssystemet i hela huset. Detta bör ni ta' på största allvar. Vill inte skrämma livet ur dig, men se till att hyresvärden fixar en annan bostad under tiden det blir åtgärdat, ju förr ju bättre. Kan du undertiden ni är tvingade att stanna kvar, försöka tvätta bort det? Försök att ha' ett fönster öppet så mycket det går på vinden (om det finns något). Om inte hyresvärden tar det på allvar, kontakta hyresgästföreningen. Har du pratat med grannar om de också har besvär?
www.trygghetsvakten.se/wiki/index.php/Svartmö...Ja alltså, vi måste nog få en annan bostad isåfall, vet inte hur de annars skulle gå, barnen e bara 3,5 o snart 2.. O jag väntar en till.. Det går inte o tvätta bort, e så mycket, o vinden e ingen sån man kan gå runt uppe på så finns inga fönster.. =/
Ne har inte kollat med grannar om de, eller vi frågade en, men de visste inte för de hade inte kollat, vet inte om de kollat ännu..
Saltlakrits skrev 2010-05-10 08:00:01 följande:
Usch då, låter inge vidare...Men jo, inget ovanligt med astma när man har mögel.När jag var liten upptäckte de mögel i vårt hus. Jag var jättedålig med astma, eksem mm.Även pappa var sämre än
vanligt.Nu har de upptäckt mögel på mitt yngsta barns dagis. (inte på hans avdelning) och de har frågar runt bland alla föräldrar om de märkt något på sina barn. Andingsbesvär, eksem, trötthet mm...Här står lite.. Tog bara en sida i mängden. Men om du säker på mögel och tex symtom får du upp en hel del att läsa.
www.sniffmogelhund.se/harjagmogel.htmlDe låter som hos oss då, dottern har små prickar över hela kroppen som de säger på bvc är eksem.. o som sagt, nu får vi inhalera alla tre flera ggr/dag, o de känns juh inte så roligt om de e mögel som ser till att vi blir så sjuka..