Inlägg från: Anonyhm |Visa alla inlägg
  • Anonyhm

    Lite "barnfri" tid..

    Mitt barn kommer att vara på förskolan för sin egen skull. Inte min. Alltså inte mer än han själv vill. Och vill han vara där 3 timmar en dag hellre än att sitta och lyssna på när jag och Elin går igenom vad som hänt på jobbet en vecka över en kopp te ...Ja då får han det! 

  • Anonyhm

    Jag förstår helt ärligt inte gnället. Har inte förskolepersonalen betalt för att ta hand om barnen när de är där? Eller? Har jag missuppfattat? Vad har förskolepersonalen med mitt privatliv att görA? 

  • Anonyhm
    Nixx skrev 2010-05-18 11:43:20 följande:
    Herregud, får hoppas att förskolan min son ska börja på har bättre personal som inte lägger sig i föräldrarnas privatliv. Låter inte som du direkt tycker om att arbeta med barn, kanske dags att byta yrke? Och att förskolan är skattesubventionerad, vad har det med saken att göra?
    Exakt! startade en tråd om saken. 
  • Anonyhm
    1977a skrev 2010-05-18 11:53:36 följande:
    Precis, det är alla. Du, jag och alla andra. Och då funkar det inte att var och en gör lite som man vill efter eget huvud.  Gillar man inte de regler som finns att följa får man försöka ändra på reglerna, inte sätta upp egna regler.
    MEn det är ju itne regler det handlar om utan gnällig personal som jag har förstått det?  
  • Anonyhm
    guinevere skrev 2010-05-18 12:02:10 följande:
    Beror väl på vad föräldrarna pysslar med också. Jag tror att barn mår bättre av att vara på fsk än att bli runtsläpade i julhandeln efter en hel dag på fsk. Och det är väl barnets bästa som är det viktigaste? Inte föräldrars, förskollärares eller skattebetalares, i detta fall?
    Exakt! 
  • Anonyhm
    Glass skrev 2010-05-19 11:12:59 följande:
    jag fattar inte varför det alltid är dagispersonal som tar upp de här diskussionerna. De har ett jobb, de får betalt för jobbet, men det är inte de som fattar besluten om hur mcyket ett barn får vara på dagis. Varför lägger de sig i? Min tandläkare ringer inte mig och försöker att få mig att komma tidigare, bara för att hon vill komma hem tidigare på dagen. Personalen i affären försöker inte få mig att handla tidigare elelr snabbare så att de ska kunna räkna kassan oc gå hem lite tidigare.
    Exakt!! på vårt dagis har barnen aktiviteter under dagen och de sysslar med olika projekt osv. Vår dagispersonal ser helst att barnen INTE hämtas tidigare eftersom de då går miste om det roliga och barnen vill naturligtvis få vara med och avsluta det som de sysslat med hela dagen.
    Att hävda att det skulle ligga i BARNETS BÄSTA  INTRESSE att bli hämtad från dagis 20 minuter tidigare och inte få vara med och visa upp den där fina jättemålningen som de arbetat på hela dagen är bara rent båg! 
  • Anonyhm
    Maja27 skrev 2010-05-19 13:00:31 följande:
    Ni som tycker att barnen inte ska lämnas senare/hämtas tidigare när ni är lediga, hur länge är era barn på dagis? Försöker att förstå resonemanget
    Mitt barns dagistider bestäms efter vad de ska hitta på på dagis och hans vilja och behov av att vara med. 
  • Anonyhm
    Maja27 skrev 2010-05-19 13:06:37 följande:
    Jag tycker att det är en konstig inställning att om man hämtar barnen tidigare kan de missa något kul på dagis, med det resonemanget skulle man ju i så fall ha barnet på dagis från det öppnar tills det stänger varje dag, så att han/hon inte missar något. Någon speciell aktivitet får man ju i förväg information om. Det finns många roliga grejer för barnet hemma också. 
    Men jag tycker inte att det är konstigt alls.  Om barnen en dag har sysslat med ett stort projekt där de har byggt en medeltidsby ute på gården som de sedan ska bjuda föräldrarna på fika i klockan 16...Tja då tycker jag att det är taskigt om jag ska ta min pojke därifrån så att han inte får vara med på det sista roliga bara för att jag slutar 20 min tidigare om jag jobbat undan bra. 
    Visst finns det mycket roligt som vi gör hemma också. Men det gör vi ändå. Och det kompenserar knappast för "älskling jag vet att du jobbat hårt och byggt och målat hela dagen men nu har mamma slutat 20 min tidigare så nu ska vi gå härifrån innan du får visa vad du gjort för vi kan göra nåt kul hemma"
  • Anonyhm
    Maja27 skrev 2010-05-19 13:19:04 följande:
    Alltså jag tycker inte heller att man ska lämna barn på dagis extra länge för att gå och roa sig. Det är som sagt en hård arbetsdag även för ett barn. Men om barnet har dagistid mellan 10 och 16 och jag väljer att jobba stenhårt så att häcken brinner för att kunna springa ifrån 20 minuter tidigare och hinna in om apoteket innan det är dags för hämtning (som ju fortfarande sker på den bestämda tiden). Då tycker jag att det är så jävla löjligt om dagispersonal blir arga.  
  • Anonyhm
    Hattifnattentanten skrev 2010-05-19 13:24:24 följande:
    "Men jag tycker inte att det är konstigt alls.  Om barnen en dag har sysslat med ett stort projekt där de har byggt en medeltidsby ute på gården som de sedan ska bjuda föräldrarna på fika i klockan 16...Tja då tycker jag att det är taskigt om jag ska ta min pojke därifrån så att han inte får vara med på det sista roliga bara för att jag slutar 20 min tidigare om jag jobbat undan bra. " Det är kanske olika på olika dagis, men har barnen på vårt dagis gjort något projekt, är på utflykt, tittar på film eller dylik aktivitet som är inplanerad i verksamheten så har personalen uppmanat föräldrarna att inte komma förrän aktiviteten är avslutad. Då är det ju en del av den pedagogiska verksamheten. Däremot har jag svårt att förstå föräldrar som slutar tidiagre för att få "egentid", jag antar att den tiden ska jobbas igen, vart tar barnen vägen då? Kommunerna (åtminstone de där jag bott) brukar ha ganska tydliga riktlinjer för vad man får göra utöver att arbeta när man har barnen på dagis. Tycker inte det är så mycket att diskutera utan en del i avtalet man har när man går med på att betala barnomsorgen.
    Jag vidhåller att min arbetstid är min arbetstid och vad jag gör på mitt arbete bestämmer min chef. Om min chef säger till mig klockan 13 "ta 40 minuters ledigt nu du har ju sprungit som en tok hela förmiddagen" anser jag inte att jag ska rusa till sonens dagis och hämta honom så att vi kan stå utanför grindarna och vänta i 10 minuter innan jag måste lämna in honom igen för att rusa tillbaka till arbetet. 
  • Anonyhm
    Ulf Harrys Farsa skrev 2010-05-19 13:30:12 följande:
    säker inte, men om dom där 40 minuterna är i slutet av dagen ska du SJÄLVKLART springa till dagis!!! *ironi*
    Ja men precis... Det är tydligen viktigt NÄR man får den där belöningen för hårt arbete. Ur barnets perspektiv alltså. Verkligen. Om mitt barn vet att han ska bli hämtad klockan 16 och blir det varje dag och har skoj på dagis de eftermiddagarna han är där. Då känner han på sig om jag gått tio minuter tidigare från jobbet och svängt förbi apoteket.
    Ser han mig komma med en nezeril vet han hur mycket jag försummar och hatar honom och kommer förmodligen att börja knarka och äta andra barn. 
  • Anonyhm
    Hattifnattentanten skrev 2010-05-19 13:53:16 följande:
    "Jag vidhåller att min arbetstid är min arbetstid och vad jag gör på mitt arbete bestämmer min chef. Om min chef säger till mig klockan 13 "ta 40 minuters ledigt nu du har ju sprungit som en tok hela förmiddagen" anser jag inte att jag ska rusa till sonens dagis och hämta honom så att vi kan stå utanför grindarna och vänta i 10 minuter innan jag måste lämna in honom igen för att rusa tillbaka till arbetet. " Jag vet inte vad du vill säga med ditt exempel. Du får hitta på något bättre. De flesta med kollektivavtal har rätt till lunchrast vid 13-tiden och raster ingår i arbetstiden.
    Jag menade naturligtvis utöver den ordinarie lunchtiden. Så det är ok om jag sparar min lunch och tar ut den i slutet av dagen för att hinna handla då ?
  • Anonyhm
    Hattifnattentanten skrev 2010-05-19 14:04:58 följande:
    Nej, då protesterar facket
  • Anonyhm
    pepprar skrev 2010-05-19 19:10:27 följande:
    Men om vi nu glömmer bort dom som tycker synd om dagispersonalen och fokuserar på de regler som finns och om dom skall följas eller inte. Och även tänker på barnens bästa - är synsättet fortfarande detsamma?? Alla här är knappast av den åsikten att det är synd om personalen, dom klarar nog bra av sitt arbete i normala fall.  Det är väl mer så att vissa av dem tycker det är tragiskt att så många föräldrar är så ivriga att lämna bort sina barn så mycket som möjligt. Dom har väl sett rätt många ledsna barn också fast det är så himla många barn som ääälskar sitt dagis.
    Då anser jag att situationen är en helt annan. Om ett barn är ledset, trött och inte mår bra av att vara där så gör förskolepersonalen absolut rätt i att påpeka detta för föräldrarna. 
  • Anonyhm
    "Jag skulle tro att många barn känner ångest när dom inser att föräldrarna i stället för att hämta dem från dagiset hittar på något annat roligt att göra för sig själva, kanske till och med tillsammans med någon annan. Barn är ganska känsliga individer och dom drar sina slutsatser grundade enbart på det dom känner till."

    Det måste vara jävligt otrygga barn om de tar illa vid sig av att mamma kommer och hämtar på samma tid som vanligt men...ve och fasa....har handlat middagsmaten med sig!!!

  • Anonyhm
    Takhiza skrev 2010-05-25 12:37:30 följande:
    Dels så FÅR man ju faktiskt inte ha barn på dagis för att köra och shoppa osv och dessutom tycker jag att det är fel. Min son är på dagis just nu och jag sitter här MEN jag äter lunch och är student som studerar hemifrån idag. Detta resulterar i att klart att jag "syns" Jag kanske slänger soporna medans jag tar en plugg paus osv men jag är inte hemma för att ha SEMESTER medans min son går till "jobbet" (dagis är jobb för honom även om de är kul)
    Exakt! Det är skillnad på att lämna barnet på dagis och dra till stranden med polarna en heldag och att köpa en liter mjölk på vägen från jobbet till dagis om affären ligger på vägen. 
  • Anonyhm
    Takhiza skrev 2010-05-25 12:45:50 följande:
    Chefen för sonens förskola sa just det att "klart ni ska få köra inom och köpa en liter mjölk innan, bara man inte kommer för sent men 2min är inte hela världen heller om de inte är alltid" hon sa dessutom om mig eftersom jag som sagt är student att jag slutar tex 12 vissa dagar (när jag går i skolan, pluggar hemma just nu som sagt) och jag skulle kunna hämta honom då men föreståndaren sa NEJ de rekomenderade inte hon för då sov han middag och för dem var de först o främst BARNET som spelade roll så därför hämtar jag honom när hans tupplur är slut 13.30
    Exakt precis vad jag försökt förklara!  Men här hävdar folk prompt att om jag går 20 min tidigare från jobbet för att hinna in om apoteket innan jag hämtar mitt barn på exakt samma tid som alltid annars. Då gör jag fel!! Då ska jag först hämta mitt barn och släpa med honom till apoteket och ha honom där hos mig i kön för annars kan han bli traumatiserad när han inser att jag valt att stå i kö på apoteket i 10 min utan honom!! 
Svar på tråden Lite "barnfri" tid..