• Sencha

    När lägger ni er 2 åring?

    Röstade på 20.30-21, men det blir ofta aningens senare också. Man kan ju inte få honom att somna förrän han är trött nog... Han vaknar också runt 06.30 på morgonen. Sover nog ungefär en timme hos dagmamman. Hemmadagar brukar han vara svårsövd mitt på dagen, men sover ofta rätt länge - eller inte alls (börjar väl nart vara dags att skippa dagssömnen, tror jag). Han är 22 månader.


    Varning för ras Gå så försiktigt du kan Inga tanklösa menlösa ord Ingen felaktig fras (LW)
  • Sencha
    vittra skrev 2010-05-18 11:15:28 följande:
    Skulle tipsa om att rätt omgående ta bort dagssömnen om ni vill ha enklare kvällar, personligen ville vi hellre att dottern sov bra och länge på nätterna istället och särskilt när vi märkte att hon började bli rätt svårsövd dagtid så kändes det rätt dumt att fortsätta bråka med det. Så fort vi slutade låta henne sova på dagarna så blev hon ju såklart trött snabbare på kvällen istället.
    Ja, fast de dagar han inte sover på dagen så är han ruskigt trött och gnällig på sen eftermiddag-kväll. Och vi lyckas inte få honom att somna tidigare på kvällen ändå. Det känns som att det inte riktigt är dags ännu. Men ja, vi funderar på det.
    Varning för ras Gå så försiktigt du kan Inga tanklösa menlösa ord Ingen felaktig fras (LW)
Svar på tråden När lägger ni er 2 åring?