Databeroende 17 åring
Tycker att detta med föräldrar som tjatar att sina barn tillbringar för mycket tid framför datan, jag har själv spelat dataspel i ca 5-6år nu och det är minst 6 timmar varje dag som har suttit där.
Försöker bara säga att jag har jätte mycket kompisar, tillbringar mycket tid med dom i det "verkliga" livet med. Har ett jobb och tjänar bra med pengar.
Men iallafall, låt dem sitta framför datan så mycket de vill, får dom inte göra det hemma går det bara till ett internet café eller till en kompis och gör samma sak där.
Ska väl inte säga att de är den "nya" generationen, men det kommer bli mer och mer vanligt att folk pratar med varandra framför datan istället för att träffas på rikigt. Skulle säkert vara samma problem om datorer fanns för 50 år sedan med.
Kanske inte säger så smarta saker nu men kan bero på att jag har varit vaken i 34 timmar nu :)
Men allafall, tjata inte för då blir det bara värre!