• TrollBoll

    PCO:are i syskonverkstaden

    Detta är en tråd för oss med PCO som redan lyckats få ett barn och vill ha syskon till våra små mirakel!

    Själv har jag en son som kom till efter två års försök. En utredning och en hormonbehandling senare blev han äntligen till!
    Nu har vi försökt få ett syskon till honom i över ett år utan att lyckas. Detta trots att jag går på hormonbehandling även denna gång.

    Här hoppas jag kunna samla fler som är i samma sits som mig, där vi kan dela våra tankar om vägen till syskon! Alla som är i samma sits vet att det är en tuff resa och att man behöver vänliga likasinnade att prata av sig med ibland!


    Elliot 090203
  • Svar på tråden PCO:are i syskonverkstaden
  • lerumstessan

    Jag tog ett sådant alldeles nyss och fick precis samma svar! GRAVID 1-2!!!

    Vi har försökt i 8 mån men bara de två senaste som jag tagit pergotime och faktiskt haft ÄL!


    ~¤~Ally 090617~¤~
  • Thalis
    TrollBoll skrev 2010-06-16 11:42:27 följande:
    Grattis till er båda två!!

    Hur länge har ni försökt??
    Elliot 090203
    Tack!
    Detta är vårt andra försök med flera månaders mellanrum.
    Vi hade en jobbig period med vårt äldsta och lade ner verkstan efter första försöket.
    Diskutera aldrig med idioter,de drar ner dig till deras nivå och vinner tackvare erfarenhet.
  • Eet

    Ojojoj... stort grattis till er båda, vilka underbara nyheter.

  • lisno

    Hej!

    Här finns en till. Jag har en dotter som blev till efter första dubbelkuren pergo. Vi hade då försökt bli gravida i tre år.

    Nu försöker vi få syskon och jag har hittills ätit fem dubbelkurer. Vill inte ta sig lika fort som förra gången. :( Fick stegring på äl-testet i söndags, så nu är det bara att vänta och se. Tyvärr är ju väntan så lång!!

  • TrollBoll
    Lisno: Ush ja, ordet vänta får mig att vilja kräkas många gånger, är så trött på det!
    Vår son kom också till efter första omgången Gonal-F sprutor... Nu har vi kört Pergotime i 13 månader, men fortfarande inget syskon... Så jag vte hur det känns... Jag hoppas att det tar sig för oss båda snart!
    Elliot 090203
  • lisno

    TrollBoll: Ja månaderna bara går och alltid denna väntan varje månad. Först på äl och sen på resultat. Men en liten fråga. "Får" man äta pergo hur länge som helst? Som jag har läst mig till så är det inte bra att äta det så länge, men jag har ingen riktig fakta om det. Vet du hur det är? Ska ni gå vidare till sprutor om ni inte lyckats denna gång?
    Hur gammal är er son?

    Min sambo har dessutom väldigt få spermier, så det är nog det som ställer till det för oss. Vi hade nog väldigt tur när vi lyckades på första försöket med dottern.

  • Eet

    Lisno: Välkommen hit.. min fd. läkare ansåg bara att man skulle äta pergo några månader sen var det dags att testa något nytt.

    Trollboll: 13 månader med pergo? Har du hört om du får gå vidare till sprutor eller finns det någon anledning till att du får äta tabletterna? Annars får du återvända till Splg.

    I fredags var jag och tog progresteronprov och maken fick lämna ett s-prov igen för att kolla att våra förutsättningar inte har ändrats. Men simmarna mådde bra som tur var :) Nu ska det bli semester i lung och ro. Sen påbörjar jag min första kur i slutet av juli.

  • lisno

    Eet: Tack tack!
    Jag glömde prata med min läkare om hur många försök jag skulle få. Men jag har kollat när jag har hämtat ut tabletterna och han hade skrivit recept för nio försök totalt. Låter mycket med tanke på det man läst runt om. Men å andra sidan vet vi ju att vi har väldigt få spermier, så det kanske är därför vi fick fler försök. Hur som helst så har vi gjort vårt femte försök och jag har bim nästa måndag. Så det är bara att vänta och se.

  • TrollBoll

    Själv har jag BIM på självaste midsommardagen, och det hade ju inte alls suttit fel med ett sommarplus! Just i juni för två år sen fick jag mitt första plus, så juni kanske är min månad? Har känt väldigt mycket slitningar i magen denna veckan, som jag tycker mig känna igen i form av livmoderns växtvärk... MEN, jag inbillar mig det säkert bara. Ibland undrar jag om inte mitt psyke framkallar symptom som egentligen inte finns, just för att jag så gärna VILL att de ska finnas... Någon slags skengraviditet liksom, dvs. tills motsatsen bevisas när mensen kommer... Ush, ibland önskar jag bara att jag kunde släppa allt, men det är ju tyvärr omöjligt.

    Lisno
    och Eet: Min läkare har aldrig satt någon gräns på hur många gånger jag får äta Pergo... Förra gången, när jag tog Gonal-F för att få min son så sa de att 7 gånger var max, sen fick man gå vidare med IVF, men då var det ju som sagt sprutor det gällde.
    Dessutom hade jag en ofrivillig paus i januari då vi hoppade över en cykel på läkarens inrådan, så...
    Vad gäller hur det blir nu framöver så kommer vi ha en paus nu i juli också, eftersom min läkare har semester. När han kommer tillbaka i augusti så blir det sprutor för min del igen! Han höll äntligen med mig om att det kanske var dags att prova något annat (som jag har tjatat om det vill jag lova!!). Dessutom ska vi lägga till en insemination också på det, så jag hoppas verkligen att det kommer ge resultat... Jag ser hoppfullt på det i alla fall eftersom jag vet att det var sprutor som funkade förra gången!

    Lisno: Min son är 17 månader nu i början på juli (1 och 1/2 i augusti). Min alldeles egna lilla sol!

    Eet: Skönt att mannens spermaprov såg bra ut i alla fall!
    Min sambos spermier än något slöare än normalt, så det kan också påverka våra svårigheter, men det ska tydligen inte göra någon STÖRRE skillnad säger de...


    Elliot 090203
  • lisno

    TrollBoll: Då får vi hålla våra tummar på midsommardagen. Ser ju nu att det står födelsenummer på Elliot. Det är exakt fem månader mellan våra. Min dotter är född 3 sept 2008.
    Jo det är verkligen lätt att "hitta" symptom. Men jag försöker att inte känna efter för mycket, blir jobbigare när mensen kommer då. Men det är ju såklart inte lätt att låta bli. Man tänker ju på det hela tiden så...
    Minns inte ifall min läkare sa någon gräns på hur många ggr man kan äta pergo, men han hade ju skrivit ut nio försök nu i alla fall, så jag antar jag får de försöken på mig i alla fall.
    Du åt aldrig pergo innan sonen? Fick du börja med sprutor direkt då alltså? Varför blev det pergo denna gång i så fall?

Svar på tråden PCO:are i syskonverkstaden