Jag längtar till jul!!!
så mysigt här nu :O)
så mysigt här nu :O)
Går det st lägga upp bilder här med en iphone 5s? Hann inte med datan innan batteriet slocknade hinner inte ladda nu. Mysiga pyntade foto i två rum, uppe struntar jag i och tv rummet kommer innan söndag. E två fönster där, jobbigt att stryka breda gardiner, men måste ju strykas man får i lön för mödan sen, blir ju så mysigt 😀
det är fint med hissgardiner :O) fast vihar så gamla stora fönster.. nog sekelskiftet..
ska föröka lägga upp fotona från de två rummen som e klara
Nån mer här från skåne? Här i södra mitten av skåne är det lite vit pudrat här o var pågården så nån snö har vi inte direkt.. blåser som fasen tyvärr.. stannade hemma från mitt arbetslösa vuxen dagis iag, tror inte det är någon höjdare för tre åriga sonen att va ute i det här vädret.
Bakade pepparkakor igår, tog ju hela eftermiddagen, blir ju så trött när hälften är bakat, har absolut inget tålamod. Orkar jag idag ska jag griljera julskinkan och sätta ihopa pepparkakshuset och traktorn med vagn från mallen jag köpte på coop.Måste ju passa på när jag är ledig, känns som att dagarna går utan att jag hinner med allt.
Fick pengar från sonens farfar och hans mormor så jag har handlat julklappar från dom till lillkillen. Så skööönt när alla julklappar redan är inslagna och bara väntar på julafton.
Har ett litet dilemma här.. Jag köpte en tramptraktor (3000kr) åt sonen och han får paketkalender, bara ett paket varje advent, typ 20-40kr/paket. . Har köpt bamses (lilla) paketkalender med till han 199kr och han har en chokladkalender.. så Känns ju som att jag har lagt alldeles för mycket på julklappar och presenter runt jul till han redan. `Men han får ju bara en liten dvd film av oss föräldrar på julafton hos något av våra två firande. Känns ju snålt men tramptraktor med lastare och vagn går omöjligtvis att få in i kofferten på v70:n men sen tillkommer ju två stora paket från farfar och två stora från mormor med gubbe o likadant med farmor med man.. Sen lär ju bonussonen med få endel så vi får omöjligtvis plats med tramp-traktorn på 1m x0,6m +vagn 0,7x0,5 så tänkte säga att tomten ringde att de är 2 stora paket som han lämnat här hemma för att han inte orkade bära
Men det känns hemskt taskigt att sonen bara får en sketen dvd när tomten kommer av oss alltså. när de andra barnen får många från föräldrarna.
Bonussonen brukar ju åka med oss hem, annars hade man kunnat fälla halva baksätet så hade vi fått mer plats.. men det går ju inte nu.
äntligen.. snöar de här, fik ingen bra bild tyvärr.. men lite har vi fått :O)
i helgen tänkte jag sätta ihop pepparkakshuset och sy upp klänningen jag tänkte ha på julafton så det är klart, julskinkan är griljerad här så checkar av listan sakta men säkert här.. ..
hade ju velat köra på julmarknad i ett mindre samhälle en bit härifrån ieftermmiddag.. men sambon som jag vill ha med mig o sonen dit, körde precis iväg med traktorn och snöbladet.. så det lär inte hända att han hinner hem.. en runda tog nog några timmar att köra har jag för mig.. så det sket sig!
måste köra o tanka bilen med innan vi 2 kör dit.. annars blir vi väl ståendes så fort vi kört nån km hemifrån..
o lillkillen har tur att det är paket-dags i paketkalendern imorgonbitti.. har frågat lite försiktigt ettpar gånger om han fått öppna men morgondagen är snart här..
står 90% risk för regn här idag, kan ju bara hoppas att de faller som snö.. för de ligger ju inte mycet på marken här det täcker inte ens gräset på gräsmattan.. kasst ju.. får se om det blir nån pulkaåkning idag.. snowracern vi köpte i fjor ska ju invigas iår..
hade tänkt fixa pepparkakshuset idag, fast jag saknar helt ork till att göra nåt :O(
vi var på julmarknaden ute på landsbyggden här brevid.. så halt och det snöade rejält när jag körde så det tog tid att köra dit, när vi väl kom dit va det ett partytält med ca tio bord där det stod lite hemmajorda skålar halsband osv.. tittade på allt sen köpte vi en varsin korv o körde den jobbiga vägen tillbaka.. dock utan mer fallande snö..
sonen blev jättebesviken, sa flera gånger när vi gick därinne att var e tomten.. o att jag vill inte va här mer.. trist när man förvntar sig en massa.. hoppas han blir glad av pulkaåkningen åtinstone, i saknad av pulkabacke..
Matrummet
Trappan
Trappa igen
vi har firat klart.. nu sitar vi på nyårsafton :O) vad ska ni göra då?
äntligen -3,5 på utetermometern.. så nu får snön gärna komma ett slag.. vinterverallen behöver ju användas i år hehe.. inte för att grabben inte har kläder inte så jag menade.. men köpte både overall till snön och pulkaåkning och skiddress annars och fodrad galon till plusgrader som de här varit hela vintern tyärr.. känns j lite som man har blivit blåst, men kommer snön nu så får man vl va glad..