• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • Minnie7

    Hmm- du kan väl maila och fråga
    Jag ska annars dit om två veckor och kan mäta om du vill.

  • MrsTM

    Tycker de bågformade i bakgrunden på översta bilden var finast! =)

  • fluu

    Idag har min sambo som tycker att jag är galen som tänker på jul "redan" köpt sig en chokladkalenderDrömmer

    Han valde en med Super Mario-motiv på. Den var häftigare än den med Hello Kitty påFlört

    Jodå,vi är vuxna..:P


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir
  • bomboo

    Jag sitter här i soffan och är lite småförtvivlad... VAR FAN SKA VI STÄLLA GRANEN?! =|
    Vi har haft en sån där liten svart gran som har stått på ett litet bord, men iår så vill vi hitta en svart mellangran eller en riktig liten gran, men jag... vi har ingenstans att ställa den. Helst inte mot fondväggen (den tapeten var inte billig så vill helst inte riskera att repa den så där olyckligt) men där vi hade granen/bordet förra jule står en sån där tjusig stege/hylla. Tusan?

    Jävla... näe....

  • Candygirl xxx
    Pigelinen skrev 2011-11-03 16:29:24 följande:
    Hittade dessa två på Gekås blogg idag, undra hur stora de är? Är inne på vit, vilken tycker ni var finast? Och någon som sett något liknande någonannastans? Har lite långt till Ullis ;)



    På Rusta finns det en 11-armad ljusstake fast den kanske är för stor? Nåja, jag lägger in en länk ändå :)

    http://www.rusta.se/stor_adventsljusstake_p77151148.html
  • Thulan

    Idag bakade jag mjuk pepparkaka, en sån där färdigmix som man kan köpa och som man slänger ihop på nolltid. Jag kan lova att det luktar gott här hemma och kakan är nästan helt uppäten redan, supergott!=)


  • Pigelinen
    MrsTM skrev 2011-11-03 19:40:51 följande:
    Tycker de bågformade i bakgrunden på översta bilden var finast! =)
    Vi har stora fönster och på andra våning så jag är rädd att en förlåg inte sysn utifrån...

    Den från Rusta var inte min stil, tack ändå!

    Såg på prisjakt att den i kartong på bilden kostar fr 899kr... undra vad den kostar på Ullis???
  • littlemisstrouble

    På village ( inredningsbutiken) hade dom lussebullete, pepparkakste, julte alla möjliga trevliga sorter. fick beslutsångest så det blev inget te alls..haha..


    Planering är a och o......
  • Zorba1980

    Var på marknad i början av oktober och köpte ett julte. Har druckit det nästan varje dag sen dess, sååå gott!!


    Lycklig och stolt mamma till älskade Viggo 061128, Tilde 090718 & BF Nov 11.
  • bustösen

    igår fick jag saffransug, som tur var hade ica köpt hem lussekatter med saffran, de var okej, lite för lite saffran för min smak, men med lite julmust så var det ändå gott =) 

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!