Jag längtar till jul!!!
Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-
">
Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt
Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen
Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton. Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet.
Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.
Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax! Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.
Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul? Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.
SÅ mycket går vi in för det!
Nu har jag iaf efter mycket velande (pga att sambons pappa kommer bli besviken) bestämt att vi firar jul hemma hos oss. Så får de komma till oss. Vill skapa traditioner för dottern, våra traditioner, och inte bara anpassa oss efter andra hela tiden. Då är den här tråden perfekt, får massa inspiration till mysiga traditioner. Bland annat det där att ge ett paket med pyjamas och bok kvällen innan julafton. Dottern är 1 1/2 år i jul, så det kan nog va dags att börja då 

Väntar spänt på paketet med en tomteljushållare med tillhörande ljus som jag vann på Tradera. Den borde komma vilken dag som helst. Idag hämtade jag ut ett paket med lite småsaker till dotras paketkalender som jag beställde ifrån
Avskyr verkligen låten men vad f-n: GE MIG MER JUUUUUL!!!!!!!!!!!!
