• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • ems87

    Hittade en bok för barn, Tro på tomten av Lotta Olsson och Benjamin chaud. Det är 24 kapitel, ett om dagen fram till jul! Kanske vore nåt?

  • molly50
    ems87 skrev 2013-11-17 21:13:21 följande:
    Hittade en bok för barn, Tro på tomten av Lotta Olsson och Benjamin chaud. Det är 24 kapitel, ett om dagen fram till jul! Kanske vore nåt?

    Låter jättebra! Vart hittade du den?

    Jag har själv köpt en bok på jultidningarna som makens tremännings barn kom och sålde för ett tag sedan som jag tänkte läsa tillsammans med barnen innan jul.

    Den heter Jul i stora skogen. Sonen har en bok som heter Vresige grävlings jul och den är också en bra bok som jag har brukat läsa tillsammans med honom innan jul.    
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • molly50
    ems87 skrev 2013-11-17 22:20:07 följande:
    Jag såg boken i en annons från akademibokhandeln.

    Aha,oki. Då ska jag kika där. Tack!
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Koppkaka

    Vi ska köpa en sångbok till sonen, med julsånger. En sån där som samtidigt spelar upp melodierna så man kan sjunga med Tror det är Tina Ahlin som gjort den.


    Leo <3 110819, 3400g och 49 cm lång <3
  • fluu
    Koppkaka skrev 2013-11-17 22:55:00 följande:
    Vi ska köpa en sångbok till sonen, med julsånger. En sån där som samtidigt spelar upp melodierna så man kan sjunga med Tror det är Tina Ahlin som gjort den.
    Dottern har den, mycket poppis!
    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • molly50
    Koppkaka skrev 2013-11-17 22:55:00 följande:
    Vi ska köpa en sångbok till sonen, med julsånger. En sån där som samtidigt spelar upp melodierna så man kan sjunga med Tror det är Tina Ahlin som gjort den.

    Oj,det låter roligt! Vart kan man hitta den boken?
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!