saltabanditen skrev 2010-06-25 12:48:05 följande:
Jag mår inte bra av narkos utan har mått riktigt, riktigt dåligt. Om det har varit tillståndet eller om det är narkosen i sig ska jag låta vara osagt.
Efter sista open tjatade jag mig till lokalbedövning, läkaren gick med på det efter mycket om och men, och det har varit rätt behagligt faktiskt.
Man får massor av må-bra medicin, jag upplevde det faktiskt som att sitta bland rosa små moln, att läkaren jobbade och slet spelade absolut ingen roll.
Så bra har jag faktiskt aldrig mått någon gång. :)
Sen är man övervakad som en hög, de är skickliga på att tyda kroppssignaler, en liten rynka i pannan och du får mer må-bra-medicin.
Ok låter ju toppen!Vad gjorde du för operation?Vi har diskuterat lokalbedövning men jag undrar hur de ska gå till då dom dak öppna upp i vårtgården o dra igenom silikoninlägget o sen bak bröstmusklen..De kan väl inte gå o få bort all smärta med lokalbedövning?
Jag funderar på vad lätt narkos är o om man inte kan kombinera massa lokalbedövning med isf lätt narkos???