Inlägg från: Här och nu |Visa alla inlägg
  • Här och nu

    Ledsamt när barnet slutar dagis

    Idag sa vi hej då till sonens dagis o det var jättetufft. Har ändå "bara" haft barnen där i 3 år, men stora killen som nu går i skolan har ett handikapp o har haft personlig assistent på dagis. Vi föräldrar är även separerade och personalen har gett oss mycket stöd i pusslande av tider osv. De har alltså varit en stor del av vårt liv. Nån mer som kände sorg när ni sa adjö till dagis?

  • Svar på tråden Ledsamt när barnet slutar dagis
  • Här och nu

    Ja, vi har ju inte fler barn kvar där nu o även om vi haft fler skulle de inte gått på samma ställe pga. vi har flyttat.

  • Här och nu

    Skönt att fler förstår o jag är pedagog själv o har gråtit i efterhand när familjer sagt adjö. Särskilt de där man haft två-tre syskon. Min äldste går redan i skolan där lillebror ska gå, så vi känner lokaler o personal.

Svar på tråden Ledsamt när barnet slutar dagis